U Hrvatskoj panika: Ako krene nuklearni napad - skloništa ni na mapi

Govoreći o atomskim skloništima, Kalinić tvrdi da Zagreb i ostali gradovi imaju niz garaža koje se mogu iskoristiti.

25.11.2024. 23:00
  • Podeli:
sklonište prihvatni centar pixabay-67447889c1539.webp Foto: Pixabay

Nakon najnovijih aktivnosti u rusko-ukrajinskom sukobu deo zemalja EU je zahvatila psihoza, strah od nuklearnog udara Rusije, pa tako i Hrvatsku, koja je, čine se, zatečena i potpuno nespremna za život u ratnim uslovima.

Stručnjak za bezbednosnu politiku Pavle Kalinić kaže da je u Hrvatskoj svaki put bilo "smešno" kada se pominje civilna zaštita, a o zanemarivanju izgradnje skloništa i zapuštenosti onih izgrađenih, ukazao je da je poslednjim zakonom za koji zna, skloništa su jednostavno preskočena.

"Skloništa nema jer ljudi s vizijom koji su pisali taj zakon su zaključili da nikada u Evropi neće biti rata niti postoji bilo kakva pretnja", rekao je Kalinić.

Stara skloništa bi, kaže, trebalo urediti, treba imati rezerve hrane, vode, hemijske WC-e,  filtere koje nemate. 

"Niti jedno sklonište, bilo je jedno, ali to je isto devastirano u međuvremenu, koje je spremno da primi stanovništvo", kazao je Kalinić gostujući na HRT-u.

Govoreći o atomskim skloništima, Kalinić tvrdi da Zagreb i ostali gradovi imaju niz garaža koje se mogu iskoristiti.

"Nikakav problem ne bi bio da se ulože određena sredstva, stave balistička vrata, filteri, hemijski WC-i i da to bude takođe jedno od mesta za sklanjanje", rekao je Kalinić.

Ali, ističe, ako stvarno dođe do totalnog nuklearnog udara, onda je to u potpunosti nepotrebno, zato što će to biti kataklizma i retko ko će od toga preživeti, zaključio je Kalinić.

Komentarisao je i ulogu Ureda za upravljanje hitnim situacijama, koji je postojao, a koji velika većina koja ga je komentarisala nije razumela. 

"Uloga Ureda je da traje 24 do 48 sati i onda se uključuje država. Država se ni nakon šest meseci tada nije uključila i slabo je uključivanje danas", napomenuo je Kalinić.

Podsetio je na početak pandemije korona virusa kada je ustanovljeno da Hrvatska ima rezerve hrane za 28 dana, a trebalo bi da je ima za četiri-pet godina za celu populaciju stanovništva.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()