U Sloveniji se sve manje rađaju bebe, ali natalitet ipak raste

Zahvaljujući uvozu radne snage i strancima

02.05.2023. 10:40
  • Podeli:
ljubljana-pixabay.jpg

Pad nataliteta nije sprečio populaciju Slovenije da raste, jer se povećao broj stranaca, koji sada čine 9 odsto ukupnog stanovništva, pokazuje zvanična statistika.

U januaru je slovenačka populacija porasla za skoro 10.000 u odnosu na prethodnu godinu, ali dok je broj slovenačkih državljana smanjen za skoro 7.600, broj stranih državljana porastao je za 17.400, prenosi portal Euroaktiv.

Udeo stranaca u slovenačkoj populaciji tokom protekle decenije u stalnom je porastu, pa je sa nešto više od 4 odsto u 2012. povećan na oko 8 odsto u 2021. godini.

Među strancima u Sloveniji skoro 80 odsto je iz zemalja bivše Jugoslavije, 12 odsto je iz EU, a samo 8 odsto iz drugih zemalja.

Prošle godine najviše se povećao broj državljana Ukrajine, za skoro 6.100 ili 250 odsto, odnosno sa 2.440 na 8.540.

Broj novopridošlih se skoro udvostručio u poslednjem kvartalu 2022. godine u odnosu na prethodnu godinu, na 13.481, uglavnom zbog toga što je vlada produžila važenje statusa privremene zaštite za raseljena lica iz Ukrajine do 4. marta 2024. godine.

Prema ovom kriterijumu, skoro 6.000 Ukrajinaca koji su stigli u Sloveniju od početka rata Rusije i Ukrajine svrstano je u stanovnike Slovenije u poslednjem kvartalu prošle godine.

U poslednjem kvartalu 2022. prirodni priraštaj u Sloveniji je bio negativan i iznosio minus 3,2, ali to je i dalje poboljšanje u odnosu na minus 3,9 godinu ranije. Broj rođenih je opao za 10 odsto, a broj umrlih za 12 odsto.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()