Izrael i Hamas su signalizirali da su ključna pitanja ostala nerešena
Američki državni sekretar Entoni Blinken završio je devetu posetu Bliskom istoku od početka rata u Gazi, upozorivši da je ''vreme od suštinskog značaja'' kada je u pitanju sklapanje sporazuma o primirju.
Blinkenova poslednja poseta, završena u utorak, nije rezultirala napretkom u pregovorima, a Izrael i Hamas su signalizirali da su ključna pitanja ostala nerešena, prenosi AP.
Nakon sastanaka u drugim zemljama posrednicima, Egiptu i Kataru, Blinken je rekao da je fokus na tome da Hamas prihvati nove američke izmene predloga sporazuma i implementacije, budući da je, prema njegovim tvrdnjama, Izrael to već učinio.
''Naša poruka je jednostavna. Jasno je i hitno je. Moramo da postignemo sporazum o prekidu vatre i taocima i to moramo da uradimo sada. Vreme je ključno”, rekao je on novinarima pre nego što je napustio Katar.
Blinken je istakao da je u takozvanom predlogu premošćavanja jaza između Izraela i Hamasa ''veoma jasan raspored i lokacije povlačenja (izraelske vojske) iz Gaze“.
Hamas je u utorak saopštio da je najnoviji predlog preokret u odnosu na prethodni, koji je palestinska grupa navodno prihvatila, a koji se bazirao na američkom predlogu iz maja.
Tada je predsednik Džo Bajden predložio povlačenje izraelske vojske i povratak talaca i palestinskih zatvorenika u fazama.
U saopštenju se navodi da je najnoviji predlog koji podržavaju SAD usklađen sa zahtevima Izraela i ukazuje na insistiranje da IDF ostane u Filadelfijskom koridoru, na prelazu Rafa između Pojasa Gaze i Egipta i koridoru Necarim.
Hamas, takođe, krivi izraelskog premijera Benjamina Netanijahua za uvođenje novih uslova oko oslobađanja palestinskih zatvorenika.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.