Sankcije EU koje se primenjuju u vezi sa stanjem u Siriji ciljaju Asadov režim i njegove pristalice, kao i sektore privrede od kojih je režim ostvarivao profit
Savet Evropske unije odlučio je da usvoji humanitarni amandman kako bi se dodatno olakšala brza isporuka humanitarne pomoći, s obzirom na težinu humanitarne krize u Siriji koju je pogoršao zemljotres. Izmena se primenjuje na period od šest meseci.
Ovim amandmanom humanitarne organizacije neće morati da traže prethodnu dozvolu od nacionalnih nadležnih organa država članica EU za humanitarne svrhe.
Savet EU podseća da sankcije EU koje se primenjuju u vezi sa Sirijom ciljaju Asadov režim i njegove pristalice, kao i sektore privrede od kojih je režim ostvarivao profit.
Režim sankcija ne zabranjuje izvoz hrane, lekova ili medicinske opreme od strane EU u Siriju i ne cilja na sirijski zdravstveni sistem. Režim sankcija uključuje široko humanitarno izuzeće kako bi se osiguralo kontinuirano pružanje humanitarne pomoći bilo kom delu zemlje.
"Savet je i dalje duboko zabrinut zbog situacije u Siriji, gde je sukob daleko od završetka i gde je i dalje izvor patnje i nestabilnosti. Tragični zemljotres od 6. februara 2023. godine dodatno je pogoršao patnju sirijskog stanovništva", naveo je Savet EU u saopštenju.
Po podacima koje je EU danas objavila, Unija i njene države članice su vodeći donatori humanitarne pomoći onima koji su pogođeni sukobom u Siriji.
Od 2011. godine ukupan iznos humanitarnog finansiranja Evropske unije i njenih država članica za krizu u Siriji (Sirija plus susedne zemlje) iznosi 27,4 milijarde evra.
Od razornih zemljotresa EU i njene države članice su već obezbedile 5,5 miliona evra za rešavanje najhitnijih potreba, kao dodatnu humanitarnu pomoć za sva pogođena područja.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.