Pošto su SAD više puta ponovile da nemaju nameru da ulaze u konflikt sa Kinom, onda treba da ostvare racionalnu percepciju Kine, rekao je Vang Ji
Američki državni sekretar Entoni Blinken i šef kineske diplomatije Vang Ji sastali su se u Njujorku, na marginama Generalne skupštine UN, i razmotrili širok niz bilateralnih, regionalnih i globalnih pitanja. Blinken je u razgovoru naglasio značaj korišćenja diplomatije u odgovornom upravljanju konkurencijom i razmatranju međusobnih razlika kako bi se postigao napredak u oblastima saradnje, saopštio je Stejt dipartment.
Razgovarano je o saradnji u borbi protiv narkotika kako bi bio sprečen ulazak sintetičkih droga i hemikalija za njihovu proizvodnju u SAD, kao i o komunikacijama između vojski dve zemlje i upotrebi veštačke inteligencije.
Kako je naveo Stejt dipartment, Blinken je izneo kontinuiranu zabrinutost zbog podrške Kine ruskoj industrijskoj bazi u sektoru odbrane i njenom ratu protiv Ukrajine.
On je takođe naglasio značaj održanja mira i stabilnosti u Tajvanskom moreuzu, dodajući da su SAD zabrinute zbog, kako je naveo, opasnih i destabilizujućih akcija Kine u Južnom kineskom moru.
Šef kineske diplomatije Vang Ji je istakao da SAD treba da imaju racionalnu percepciju Kine, a ne da sa jedne strane nastoje da vrše pritisak na nju i postavljaju uslove, a da sa druge strane traže saradnju, prenela je kineska agencija Sinhua.
"Pošto su SAD više puta ponovile da nemaju nameru da ulaze u konflikt sa Kinom, onda treba da ostvare racionalnu percepciju Kine i nađu pravi način da joj pristupe", istakao je Vang.
On je naveo da SAD treba da vode dijalog sa Kinom sa poštovanjem, da unapređuju saradnju u duhu reciprociteta i prilaze međusobnim razlikama oprezno, a ne sa pozicije moći.
Naglasio je da, ako SAD zaista žele mir u Tajvanskom zalivu, onda treba da poštuju princip jedne Kine i prestanu da naoružavaju Tajvan.
Vang je naveo i da se Kina odlučno protivi američkom ograničavanju trgovine i tehnologije, kao i da ne želi mešanje u kineska unutrašnja pitanja pod izgovorom borbe za ljudska prava.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.