Goveđe meso u Švajcarskoj košta od 25 do 70 franaka, svinjetina bez kostiju od 17 do 40 franaka, piletina od sedam do 15 fanaka, a smrzniti filti ribe koštaju izeđu 10 i 25 franaka.
Švajcarska godinama nosi epitet "malog raja ispod Alpa" zbog svoje stabilne ekonomije i dobrog života svojih stanovnika, ali kriza polako kuca i na ta vrata.
Ambasador Srbije Goran Bradić rekao je u Cirihu, da je ekonomska situcaija u Švajcarkoj stabilna, ali da zabrinutost izazivaju cene goriva i snabdevenost energentima, dok srpski građani koji žive u toj zemlji kažu da je najviše poskupelo meso, mlečni proizvodi, voće i povrće.
Prema rečima ambasadora, četvrtina Švajcaraca se greje na lož ulje, isto toliko na gas, dok polovina se greje daljinski te da su u toj zemlji na mrežu priključene četiri nuklearne elektrane. Peta nuklearna elektrana je isključena pre nešto više od godinu dana pa je zemlja upućena na uvoz struje.
Kada je u pitanju gas Lučić je kazao da u "energetskom miksu" prirodni gas učestvuje sa 15 odsto, od čega je 50 odsto ruski gas.
Ocenio je da će život preko zime u Švajcarskoj zavisiti, kako od klimatskih uslova, tako i od situacije u Evropi, te da su građani pripremljeni na različite scenarije.
"Švajcarska vlada napravila je plan od tri stepena. Prvi plan odnosi se na uštedu energije i to su apeli firmama i stanovništvu kroz različite mere. Kampanja slična kao što je u Srbiji, da se negde odvrne sijalica, da se stave niskoenergetske sijalice i da se isključi grejanje u prostorijama gde ono nije neophodno", kazao je Brdić.
Istakao je da je drugi plan već stupio na snagu i on podrazumeva da sve firme, kompanije i proizvodni pogoni koji imaju mogućnost da sa gasa pređu na mazut i lož ulje to urade što pre, odnosno da svi oni koji imaju dvostruko grejanje gas zamene alternativnim načinima grejanja.
Prema njegovim rečima treći plan predviđa najgori scenario, po kome bi morala da se snizi temperatura u stanovima i svim prostorijama, iz čega bi, naravno, bile izuzete škole, bolnice i domovi za negu starih i bolesnih.
Neki proizvodi su poskupeli i do 90 odsto, pojašnjava ambasador Bradić, i ističe da je na pumpama gorivo od 1,9 do 2,4 franka za dizel i benzin (jedan švajcarski franak je 1,02 evra ili 119,86 dinara), što je nešto skuplje u odnosu na Austriju, Nemačku ili Italiju.
Iako Švajcarska nema veliku inflaciju u odnosu na druge zemlje, prema rečima ambasadora međugodišnja inflacija je smanjena sa 3,5 odsto na 3,3 odsto, građani se ipak žale da su osnovne životne namirnice poskupele.
Mleko u Švajcarskoj košta 1,7 franaka, odnosno 204 dinara, vekna hleba od 1,6 do dva franka, što je od oko 192 dinara do 240 dinara, pirinač do tri franka ili do 360 dinara, a recimo, cena tropskog voća je od 3,5 do četiri franaka (od oko 420 do 480 dinara), dok je cena jabuke od četiri do sedam franaka, između 480 dinara i 800 dinara.
Mirjana Matović, koja radi u Švajcarskoj rekla je da je u toj zemlji najviše poskupelo meso, dok su cene ostalih životnih namirnica ostale nepromenjene. Prema njenim rečima nestašica nema i snabdevenost u prodavnicama je odlična.
Dodala je da na njen budžet utiču visoke cene goriva, jer svaki dan vozi kola. Matović je rekla da se pridržava mera štednji koje su na snazi u Švajcarskoj.
"Trudim se da veš perem nedeljom, kad je struja jeftinija. Ovde je uvek dobar standard, možda malo budžet mora drugačije da se organizuje, ali ovde možemo lepo da živimo", kazala je Matović.
Marković Slobodanka rekla je da je primetila da su u Švajcarskoj značajno poskupeli mleko i mlečni proizvodi, hleb, koji je inače u toj zemlji skuplji nego u drugim zemljama, ali i povrće i voće.
Zorica Bijeljić kaže da u kupovinu ide njen suprug i da zna da je sve poskupelo, ali da nije sigurna u kojoj je to meri.
"Mislim da su svi zabrinuti zbog svetske situacije i da se poskupljenja odražavaju na recimo, četvoročlane porodice. Cene i dalje rastu, tako da mora da se stegne kaiš", rekla je Bijeljić.
Bračni par Angelkovski rekao je da se na njihov budžet najviše odražavaju cene goriva, "koje se polako vraćaju u normalu, ali ne na nivo koji je bio ranije".
Oni su rekli da nisu primetili da su se cene osnovnih životnih namirnica značajno promenile u odnosu na ranije.
Goveđe meso u Švajcarskoj košta od 25 do 70 franaka, svinjetina bez kostiju od 17 do 40 franaka, piletina od sedam do 15 fanaka, a smrzniti filti ribe koštaju izeđu 10 i 25 franaka.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.