Italijanski glasači su na izborima dali jasan mandat desnici da formira sledeću vladu, izjavila je Meloni, i pozvala na jedinstvo kako bi se pomoglo u suočavanju sa brojnim problemima zemlje
Na parlamentarnim izborima koji su u juče održani u Italiji vodi koalicija desnih stranaka predvođena Braćom Italije na čijem je čelu Ðorđa Meloni, pošto je osvojila između 41 i 45 odsto glasova, pokazuju izlazne anketama koje je objavila televizija RAI.
Izlazna anketa državne televizije RAI je pokazala da je blok konzervativnih partija, koji takođe uključuje Ligu Matea Salvinija i stranku Forca Italia Silvija Berluskonija, osvojio dovoljno glasova da obezbedi kontrolu nad oba doma parlamenta, prenosi Rojters.
"Centralna desnica jasno vodi i u Donjem domu i u Senatu! Biće duga noć, ali čak i sada želim da se zahvalim", napisao je Salvini na Tviteru.
Prema navodima RAI, desničarski blok dobiće između 227 i 257 od 400 mesta u Donjem domu parlamenta i između 111 i 131 mesta u Senatu koji broji 200 članova.
Blok predvođen Demokratskom partijom, najjačom strankom snaga levog centra na čijem čelu je nekadašnji premijer Enriko Leta, osvojio je između 25,5 i 29,5 odsto glasova, prenosi Rojters.
Italijanski glasači su na izborima dali jasan mandat desnici da formira sledeću vladu, izjavila je Meloni, i pozvala na jedinstvo kako bi se pomoglo u suočavanju sa brojnim problemima zemlje.
"Ako smo pozvani da upravljamo ovom nacijom, uradićemo to za sve Italijane, sa ciljem da ujedinimo narod, da se fokusiramo na ono što nas spaja, a ne na ono što nas deli. Nećemo izneveriti vaše poverenje", rekla je Meloni novinarima, preneo je Rojters.
Ukoliko rezultati izbora budu potvrđeni, Meloni će, kao lider najveće stranke u pobedničkom savezu, imati šanse da postane prva žena premijer Italije, na čelu najviše desničarski nastrojene vlade od Drugog svetskog rata, navodi Rojters.
Meloni i njeni saveznici, kako navodi britanska agencija, suočavaju se sa teškom listom izazova, uključujući rastuće cene energije, rat u Ukrajini i ponovno usporavanje u trećoj po veličini ekonomiji evrozone.
"Moramo imati na umu da nismo na krajnjoj tački, mi smo na početnoj tački. Od sutra moramo da dokažemo svoju vrednost", rekla je Meloni pristalicama svoje partije.
Ona se obavezala da će podržati zapadnu politiku prema Ukrajini i neće preuzimati rizike sa krhkim italijanskim finansijama, navodi britanska agencija.
Evropske prestonice pažljivo će pratiti i ispitati njene rane poteze, s obzirom na njenu evroskeptičnu prošlost i ambivalentan stav njenih saveznika prema Rusiji, navodi Rojters.
Iako se predviđa da će savez Meloni imati dobru većinu u gornjem i donjem domu parlamenta, njegovi članovi imaju različite stavove o nekoliko pitanja oko kojih bi možda teško mogli da se usaglase.
Salvini, na primer, dovodi u pitanje sankcije Zapada Rusiji i on i Berluskoni su često izražavali divljenje njenom lideru Vladimiru Putinu. Imaju različite stavove i o tome kako da se izbore sa rastućim računima za energiju i izneli su niz obećanja, uključujući smanjenje poreza i penzionu reformu.
Nasuprot tome, glavni saveznik Meloni u koaliciji desnog centra, kako se koalicija zvanično zove, imala je katastrofalnu noć. Liga Matea Salvinija osvojila je, prema trenutnim rezultatima, oko devet odsto glasova, što je veliki pad u odnosu na više od 17 odsto pre četiri godine, dok je Meloni prestigla Ligu i u njenim tradicionalnim uporištem na severu zemlje.
Treći član te koalicije, partija Forca Italia bivšeg premijera Silvija Berluskonija, osvojila je oko osam odsto glasova, pa je u koaliciji dominantna partija Braća Italije.
Uz tradicionalnu koaliciju desnog centra i koaliciju levog centra, populistički Pokret pet zvezdica osvojio je 16 odsto glasova, dok je centristička koalicija oko stranke Akcija osvojila sedam odsto glasova.
Nakon što je više od polovine prebrojanih glasačkih listića, Braća Italije imaju 26 odsto glasova, što je ogroman porast u odnosu na samo četiri odsto na prethodnim parlamentarnim izborima 2018. godine.
Meloni će preuzeti dužnost od Marija Dragija, bivšeg šefa Evropske centralne banke koji je okrenuo Rim ka centru donošenja odluka u EU, oslanjajući se na bliske veze sa Parizom i Berlinom.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.