Sudija je proglasio krivim još šest optuženih, a četvoricu oslobodio
Bivši predsednik zapadnoafričke države Gvineje Musa Dadis Kamara proglašen je krivim za zločine protiv čovečnosti jer je nadgledao masakr na stadionu i masovno silovanje prodemokratskih demonstranata pre 15 godina.
Suđenje bivšem predsedniku, kapetanu Musi Dadisu Kamari, kao i još 11 drugih, uključujući bivšeg šefa predsedničke garde, vladine ministre i bezbednosne zvaničnike, viđeno je kao test za region u pozivanju vojnih vladara na odgovornost.
Kamara je osuđen na 20 godina zatvora, a poručnik Abubakar Dijakite, bivši šef predsedničke garde, osuđen je na 10.
Sudija je proglasio krivim još šest optuženih, a četvoricu oslobodio, uključujući bivšeg ministra zdravlja, prenosi Njujork tajms.
"Musa Dadis Kamara proglašen je krivim za zločine protiv čovečnosti na osnovu komandne odgovornosti", rekao je sudija Ibrahima Sori II Tunkara.
Masakr, koji je traumatizirao jednu generaciju Gvinejaca, dogodio se 28. septembra 2009, kada su prodemokratski demonstranti održali masovni protest na stadionu u Konakriju protiv Kamare, koji je preuzeo vlast u državnom udaru.
Optužen je da je nadgledao masakr, u kojem je stotine pripadnika snaga bezbednosti upalo na stadion i otvorilo vatru na demonstrante.
Pored ubijenih, stotine ljudi je ranjeno, a najmanje 109 žena je silovano ili seksualno napadnuto, neke palicama i bajonetima, prema iskazima svedoka i istrazi Ujedinjenih nacija iz 2009. godine.
Tela onih koji su pokušali da pobegnu ili se sakriju pronađena su razbacana po terenu stadiona i oko njegovih kapija, zidova i svlačionica.
Nakon toga, snage bezbednosti su pokušale da prikriju masakr, zakopavajući tela u masovne grobnice i zapečativši stadion, navodi Hjuman rajts voč.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.