Ideju EK o osnivanju međunarodnog tribunala za navodne ruske ratne zločine u Ukrajini, stalni predstavnik Rusije u UN ocenio kao 'primer onoga što se naziva međunarodni poredak zasnovan na pravilima'
Zemlje članice Evropske unije imaju različite stavove povodom predloga Evropske komisije (EK) da se osnuje tribunal za navodne ruske ratne zločine u Ukrajini, izjavio je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj.
Šef evropske diplomatije je, na konferenciji nevladinih organizacija u Briselu, rekao da je na sastanku Evropskog saveta u utorak zajedno sa Komisijom izneo taj predlog ministrima za evropske poslove, ali da razgovori o tome nisu dali rezultate, odnosno da nije postignuta saglasnost o osnivanju tribunala za Ukrajinu, preneo je TASS.
Prema rečima Borelja, to je diskusija koja za sada nema konkretan odgovor, odnosno postoji polemika među članicama EU da li postoji potreba za osnivanjem bile koje druge organizacije pored Tribunala.
Evropska komisija je 30. novembra predložila osnivanje fonda koji bi obuhvatio 300 milijardi evra zamrznute imovine ruske centralne banke i 19 milijardi evra zamrznute ruske privatne imovine, koje bi EU uložila radi korišćenja profita kao kompenzacije za Ukrajinu.
Evropska komisija predložila je osnivanje međunarodnog tribunala, uz podršku UN, koji bi procesuirao navodne ruske ratne zločine u Ukrajini.
Stalni predstavnik Rusije u UN, Vasilij Nebenzja je rekao da je ta ideja primer onoga što se naziva "međunarodni poredak zasnovan na pravilima".
"Oni sastavljaju ta pravila, zatim ih predstavljaju kao univerzalno priznata i traže pokriće autoriteta UN", rekao je Nebenzja.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.