Ruska mreža dezinformisanja poznata kao 'Fabrika' deo je ruskog glavnog naučno-istraživačkog računarskog centra koji radi direktno za predsedničku administraciju, tvrdi se u procurelim dokumentima
Društvene mreže samo u jedan odsto slučajeva prepoznaju lažne ruske naloge koji šire lažne vesti i dezinformacije o ratu u Ukrajini, navodi se u dokumentima procurelim iz Pentagona, preneo je Demostat. Ova dokumenta otkrivaju propagandne kampanje koje Rusija vodi, ciljajući na saveznike Ukrajine.
U tajnim dokumentima iz Pentagona navedene su tvrdnje operatera ruskih lažnih naloga da ih platforme društvenih mreža na kojima šire ruske dezinformacije i propagandu prepoznaju samo u jedan odsto slučajeva.
U dokumentima se navodi da je ta ruska mreža dezinformisanja poznata kao "Fabrika". Kako se navodi, mreža "Fabrika" je deo ruskog glavnog naučno-istraživačkog računarskog centra, koji radi direktno za predsedničku administraciju i čiji je cilj da se poboljša rad na širenju dezinformacija.
Centar je krajem 2022. radio na usavršavanju mreže "Fabrika", navodi se u analizi, u kojoj se zaključuje da će "napori verovatno poboljšati sposobnost Moskve da kontroliše svoje domaće informaciono okruženje i promoviše proruske narative u inostranstvu".
Analiza je pokazala da je "Fabrika" bila uspešna, iako su zapadne sankcije Rusiji i ruska cenzura društvenih medija u zemlji predstavljale dodatne poteškoće, prenosi N1.
"Botovi pregledaju neki sadržaj, 'lajkuju', pretplate se i ponovo ga postavljaju. Manipulišu brojem pregleda kako bi sadržaj bio vidljiviji u rezultatima pretrage i listama preporuka", navodi se u rezimeu.
U drugim slučajevima, "Fabrika" šalje sadržaj direktno običnim korisnicima nakon što prikupi njihove detalje, kao što su adrese elektronske pošte ili brojevi telefona iz baza podataka.
U obaveštajnom dokumentu se ističe da su ciljevi ruske kampanje uticaja uključivali demoralisanje Ukrajinaca i stvaranje podela među zapadnim saveznicima.
U drugom strogo poverljivom dokumentu govori se o šest konkretnih kampanja uticaja koje je nova ruska organizacija, Centar za specijalne operacije u sajber prostoru, planirala za ovu godinu. Nova grupa uglavnom cilja na regionalne saveznike Ukrajine, navodi se u tom dokumentu.
Te kampanje su uključivale širenje ideje da američki zvaničnici skrivaju neželjene efekte vakcine, sa namerom da podstaknu podele na Zapadu.
Druga kampanja se fokusirala na tvrdnju da ukrajinska brigada Azov deluje kazneno u istočnom regionu Donbasa.
Treća kampanja bila je usmerena na to da Letonija, Litvanija i Poljska žele da pošalju ukrajinske izbeglice nazad u borbu, da ukrajinska služba bezbednosti regrutuje zaposlene u Ujedinjenim nacijama za špijuniranje, te da Ukrajina koristi operacije uticaja protiv Evrope uz pomoć NATO.
Završna kampanja ima za cilj da otkrije identitete ukrajinskih "informacionih ratnika", ljudi na suprotnoj strani propagandnog rata koji traje uporedo sa borbama u Ukrajini.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.