Počelo saslušanje po Asanžovoj sudskoj žalbi na odluku o izručenju SAD

Stotine Asanžovih pristalica okupile su se ispred zgrade suda noseći natpise sa sloganima podrške

20.02.2024. 13:05
  • Podeli:
Džulijan Asanž_Julian Assange_Foto Reuters-64da2c7eee55e.webp Foto: Reuters

Pred londonskim Vrhovnim sudom danas je počelo dvodnevno saslušanje povodom poslednje moguće žalbe osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža na odluku o izručenju Sjedinjenim Američkim Državama.

Asanž, koji se od 2019. godine nalazi u britanskom zatvoru, danas se nije pojavio pred sudom zbog bolesti, prenosi BBC.

SAD su tražile izručenje Asanža zbog odavanja tajnih vojnih dosijea 2010. i 2011. godine, a Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva odlučio je da Asanž bude izručen odbacujući tvrdnje da bi zbog lošeg mentalnog zdravlja mogao da izvrši samoubistvo u američkom zatvoru.

Stotine Asanžovih pristalica okupile su se ispred zgrade suda noseći natpise sa sloganima podrške.

Supruga Džulijana Asanža, Stela ponovila je da on neće preživeti ako bude izručen iz Velike Britanije u SAD, dodajući da današnje saslušanje po njegovoj žalbi sudu može biti i poslednja šansa za njega.

Ona je za radio BBC rekla da nema mogućnosti za dalje žalbe ako Vrhovni sud u Londonu odbije žalbu Asanža na odluku o izručenju SAD, dodajući da preostaje eventualno poslednja mogućnost da se obrate Evropskom sudu za ljudska prava.

''Ovo saslušanje će zapravo odrediti da li će on živeti ili umreti'', rekla je Stela Asanž i dodala da je on fizički i psihički izuzetno slab.

Asanžov portal Vikiliks se proslavio 2010. godine kada je objavio video-snimak američke vojske kako u napadu helikopterima "Apač" u Bagdadu 2007. godine ginu desetine ljudi, među kojima i dva novinara Rojtersa.

Nakon toga objavljene su hiljade tajnih poverljivih dokumenata i diplomatskih izveštaja u kojima SAD kritikuju svetske vođe, od ruskoga predsednika Vladimira Putina do članova saudijske kraljevske porodice.

Asanž se u SAD tereti za špijunažu po 17 tačaka, plus za krivično delo zloupotrebe informacione tehnologije, a ako bude osuđen mogao bi da dobije i do 175 godina zatvora.

Asanž i njegove pristalice ukazuju da ga štiti Prvi amandman američkog ustava koji garantuje slobodu izražavanja i tvrde da je on postupao kao novinar koji je razotkrivao pogrešne poteze američke vojske.

Američke vlasti tvrde da su informacije koje su procurile životno ugrozile njihove agente i ukazuju da za takav zločin nema opravdanja.

Brojne pristalice Asanža smatraju ga herojem borbe protiv establišmenta i novinarom koji je na udaru vlasti zbog razotkrivanja kriminalnih radnji i navodnih ratnih zločina koje su počinili pripadnici američkih bezbednosnih službi.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()