Fregata Baden-Virtemberg učestvovaće i u vežbama u regionu sa Francuskom, Indonezijom, Italijom, Japanom, Malezijom, Singapurom, Filipinima i SAD
Dva nemačka ratna broda čekaju naređenje iz Berlina da bi se utvrdilo da li će sledećeg meseca biti prvi pomorski brodovi koji će proći kroz Tajvanski moreuz, posle više od 10 godina, izjavio je danas za Rojters komandant nemačke pomorske operativne grupe Aksel Šulc.
"Odluka još nije doneta. Ovde pokazujemo našu zastavu da bismo pokazali da stojimo uz naše partnere i prijatelje, našu posvećenost poretku zasnovanom na pravilima, mirnom rešenju teritorijalnih sukoba i slobodnim i sigurnim putevima za transport", rekao je Šulc.
Dodao je da ne planira nikakve posebne mere bezbednosti ako ratni brodovi pod njegovom komandom pređu Tajvanski moreuz, nazivajući to "normalnim prolazom" sličnim plovidbi kroz Lamanš ili Severno more. Sa druge strane, moguće je da Kinezi, kao i do sada, sve takve "normalne prolaze" smatraju provokacijom.
S tim u vezi, kako je rekao Šulc, očekuje da će svaki prolaz biti pažljivo praćen.
"Očekujem da nas kineska mornarica i potencijalno obalska straža ili pomorska milicija prate", rekao je on, opisujući ovo kao uobičajenu praksu.
Fregata Baden-Virtemberg učestvovaće i u vežbama u regionu sa Francuskom, Indonezijom, Italijom, Japanom, Malezijom, Singapurom, Filipinima i SAD.
Dok su SAD i druge nacije, uključujući Kanadu, poslednjih nedelja poslale ratne brodove kroz sporni moreuz, to bi bio prvi prolazak nemačke mornarice kroz moreuz od 2002. godine.
Kina tvrdi da ima suverenitet nad Tajvanom i navodi da ima jurisdikciju nad skoro 180 kilometara širokim plovnim putem koji deli dve strane i deo je Južnog kineskog mora.
Tokom poslednje četiri godine, kineska vojska povećala je svoje aktivnosti u moreuzu.
Nemačka, za koju su i Kina i kineski region Tajvan, sa svojom industrijom čipova, glavni trgovinski partneri, pridružila se drugim zapadnim zemljama u proširenju svog vojnog prisustva u regionu pošto je njihova uzbuna porasla zbog teritorijalnih ambicija Pekinga.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.