Savetu bezbednosti, sve glasnije se čuje, potrebne su velike reforme
Postavka sveta nakon Drugog svetskog rata izgleda je sasvim drugačije nego danas i odavno se već pominje reforma Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u kome i dalje glavnu reč vode zemlje pobednice iz tog najvećeg sukoba u 20. veku.
Afričke zemlje, u vreme formiranja UN, bile su još u povojima demokratije, često pod kolonijalnom vlašću, a nakon što su prošle dug i težak i često bolan proces osamostavljivanja sada je red, smatraju, da dobiju veći udeo u ovom vrhovnom telu UN.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pružio im je nepodeljenu podršku, izjaviši danas da je neophodno reformisati Savet bezbednosti UN i Bretonvudski sistem, kako bi bili relevantni za savremena globalna politička i ekonomska kretanja.
"Današnje globalne strukture upravljanja odražavaju jučerašnji svet. One su uglavnom nastale nakon Drugog svetskog rata, kada su mnogim afričkim zemljama još vladale kolonijalne sile.Ovo se posebno odnosi na Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija i institucije Breton Vudsa", rekao je Gutereš na samitu BRIKS-a u Južnoafričkoj Republici, prenosi TASS.
On je istakao da multilateralne institucije moraju biti reformisane da bi ostale univerzalne i da bi odražavale današnju moć i ekonomsku realnost, a ne onu nakon Drugog svetskog rata.
"U odsustvu takve reforme, fragmentacija je neizbežna. Ne možemo sebi priuštiti svet sa podeljenom globalnom ekonomijom i finansijskim sistemom sa različitim strategijama o tehnologiji, uključujući veštačku inteligenciju i sa konfliktnim bezbednosnim okvirima",naglasio je Gutereš.
On je naveo da je došao u Johanesburg sa jednostavnom porukom: u podeljenom svetu preplavljenom krizama, jednostavno nema alternative saradnji.
"Moramo hitno da povratimo poverenje i ponovo oživimo multilateralizam za 21. vek. Ovo zahteva hrabrost za kompromis za opšte dobro", naglasio je generalni sekretar UN.
Bretonvudski sporazum je međunarodni sporazum postignut na konferenciji predstavnika 44 zemlje održanoj sredinom 1944. u Breton Vudsu (u američkoj državi Nju Hempšir), o rešavanju posleratnih monetarnih i finansijskih problema.
Na konferenciji su osnovani Međunarodni monetarni fond i Međunarodna banka za obnovu i razvoj.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.