Kako se navodi, "glava" te grupe je na Kosovu i Metohiji, dok joj se ćelije i članstvo nalaze po Albaniji i među albanskim stanovništvom u Severnoj Makedoniji.
Italijanske obaveštajne službe objavile su izveštaj po kome na Balkanu postoji najmanje 20 džihadističkih ćelija, među kojima se izdvaja grupa "Balkanski lavovi", piše današnji Blic.
Kako se navodi, ta grupa se označava kao "inkubator pretnji po Evropu" i njen zadatak je da "ojača periferne zglobove" terorističke organizacije Islamska država (ISIS) po evropskim gradovima.
Pod tim se podrazumeva organizacija i realizacija terorističkih napada na Starom kontinentu, piše beogradski list.
Kako se navodi, "glava" te grupe je na Kosovu i Metohiji, dok joj se ćelije i članstvo nalaze po Albaniji i među albanskim stanovništvom u Severnoj Makedoniji.
Vlade Radulović iz Centra za geostrateška istraživanja i terorizam kaže da su ćelije, poput "Balkanskih lavova", poprilično konspirativne i da često uopšte nemaju mnogo članova - od pet do osam ljudi.
"Najčešće te jedinice nemaju nikakvu međusobnu komunikaciju, nego svaka koordinira samo sa nadređenima. Razlog za to je da ih obaveštajne službe ne otkriju i ne spreče u aktivnostima", naveo je Radulović.
Prema njegovim rečima, postoji osovina potencijalnih terorista na zapadnom Balkanu koja najviše privlači pažnju.
"Ta osovina se proteže od BiH preko Sandžaka koji obuhvata Rašku i deo Crne Gore ka Kosovu i Metohiji, sa kracima u Severnoj Makedoniji i Albaniji. Prema podacima određenih službi, vehabije postoje i među Romima i Aškalijama čak i u Beogradu, Smederevu, Novom Sadu, Kruševcu i drugim gradovima", istakao je Radulović za Blic.
Kako kaže, radikalni islamizam koristi male i siromašne zajednice da razvije svoju ideologiju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.