Šta će ostati na kraju rata od Ukrajine?

Planovi za formiranje zajedničke poljsko-litvansko-ukrajinske vojne grupe zapravo planovi za okupaciju delova Ukrajine.

31.07.2023. 15:29
  • Podeli:
Ukrajinska PVO_protivavionska raketa_Foto Reuters-64acf695a1df2.webp Foto: Reuters

Mediji procenjuju da je Moskva otvoreno krenula u kažnjavanje Ukrajine uzimanjem teritorija sa ruskom većinom, dok Poljska "merka" zapad Ukrajine, u slučaju da Kijev izgubi rat.

Izgleda da je ruski predsednik Vladimir Putin odlučio da prihvatio američku "oštru igru" i da je zaigrao vojno i politički oštrije u poslednjih sedam dana - procenjuje portal "Geopolitika".

Posebno su zanimljive Putinove izjave iz kojih se može iščitati kako on zapravo menja i same političke ciljeve postavljene uoči rata.

Ako su oni do sada bili determinisani pojmovima poput "demilitarizacije" i "denacifikacije" Ukrajine, čini se da su sada transformisani u ciljeve primarno teritorijalnog karaktera.

Moskva to radi s ciljem sprečavanja budućih ukrajinskih pretnji prema teritoriji Rusije zbog sve savremenijih i dalekometnijih oružanih sistema koje Zapad isporučuje Kijevu.

Putin se na sastanku ruskog Saveta bezbednosti posebno obrušio na Poljsku i govorio je o poljskim aspiracijama na zapad Ukrajine i to u kontekstu potencijalnog Poljskog napada na Bjelorusiju.

On je naveo da planovi za formiranje zajedničke poljsko-litvansko-ukrajinske vojne grupe zapravo planovi za okupaciju delova Ukrajine.

Pojedini uticajni analitičari smatraju da Poljskoj i pojedinim zemljama evropskog istoka (Mađarska, Rumunija) u prilog idu dve varijante:

Prvo, ukrajinska pobeda nad Rusijom čime bi se onda i same okoristile i, verovatnija, druga varijanta - ukrajinski vojni poraz nakon kojeg bi se dočepale zapadnih teritorija Ukrajine, navodi "Geopolitika".

Najmanji interes im je da Ukrajina ostane u nekakvoj održivoj državnoj varijanti koju bi onda SAD i EU politički mazili, iz svojih fondova masovno finansirali i vojno jačali do maksimuma dajući joj ulogu "prifrontalne države" sa Rusijom koju sad imaju Poljska i pribaltičke zemlje.

U tom bi slučaju Poljska izgubila status koji sada uživa - status ključne barijere budućeg "ruskog vojnog pohoda na Zapad", ističe se u tekstu.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()