Stoltenberg: Ukrajina bliža NATO-u nego ikada ranije

'Radujem se danu kada ćemo se sresti kao saveznici', rekao je Stoltenberg Zelenskom

12.07.2023. 13:26
  • Podeli:
zelenski stoltenberg reuters-64412f3fa9cb8.webp Foto: Reuters

Ukrajina je danas bliža NATO-u nego ikada, istakao je generalni sekretar Severnoatlantske alijanse Jens Stoltenberg, dodajući da će Alijansa pomagati Ukrajini koliko god je to potrebno da se odupre ruskoj invaziji.

Na zajedničkoj pres konferenciji sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim, kome je poželeo dobrodošlicu u NATO, Stoltenberg je istakao podršku NATO-a Ukrajini, navodeći da ona podrazumeva paket sastavljen od tri elementa, a kojim se uspostavlja Savet Ukrajina-NATO.

"Kada je predsednik Putin izvršio invaziju na Ukrajinu, potcenio je ukrajinski narod. Novi program pomoći će omogućiti tranziciju ukrajinskih snaga od sovjetske ere ka NATO standardima. To će pomoći ukrajinskim snagama da budu potpuno interoperabilne sa NATO", rekao je Stoltenberg.

Poručio je da je Savet NATO - Ukrajina forum u kojem će se strane sastajati kao jednake. 

"Prvi sastanak Saveta Ukrajina-NATO počeće za nekoliko minuta", naglasio je Stoltenberg i precizirao kako će novi format saradnje sa Ukrajinom funkcionisati: "Savet će sazvati sam generalni sekretar NATO-a, a pojedine zemlje neće moći da blokiraju odluke".

On je ponovio da je "Ukrajina bliža NATO-u nego ikada ranije", i podsetio da je odlučeno da se dvostepeni proces pridruživanja NATO-u promeni u jedan.

"Ovo je snažna, jedinstvena poruka saveznika... Kada se rat završi, biće dogovora o bezbednosti Ukrajine koji će sprečiti da se istorija ponovi", rekao je generalni sekretar NATO-a. Prema njegovim rečima, odluke u Viljnusu označavaju početak novog poglavlja u odnosima Ukrajine i NATO.

"Danas se sastajemo kao jednaki, radujem se susretu kao saveznici", istakao je Stoltenberg i dodao da osnivanje saveta znači da će se ojačati politička saradnja NATO-a i Ukrajine. Kaže da je to telo koje će moći da donosi odluke, kao i da je Ukrajina ravnopravna sa NATO saveznicima.

Prema rečima Stoltenberga, NATO poštuje pravo Ukrajine da odlučuje o svom članstvu, uprkos protestima Rusije, koja je uvek negativno gledala na širenje NATO-a.

"Ako Putin pobedi, poruka će biti: ako upotrebi silu, prekrši međunarodno pravo... može da dobije šta god želi", rekao je Stoltenberg.

Na pitanje da li NATO planira da prebaci u Ukrajinu borbene avione F-16, Stoltenberg je napomenuo da su saveznici već najavili isporuku Ukrajini različitog naoružanja. Pored toga, NATO planira misiju obuke pilota borbenih aviona.

"Svi pripremni radovi su već počeli i obuka bi trebalo da počne vrlo brzo, ovog leta. Sada se ovoj koaliciji pridružilo 10 ili više saveznika. To će pomoći da se što pre pruži podrška borbenim avionima F16", rekao je šef NATO-a.

'Ukrajina shvata da ne može da postane članica dok traje rat'

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski zahvalio je liderima koji su pomogli Ukrajini, i dodao da razume zašto se neki plaše da govore o članstvu njegove zemlje u Alijansi.

"Naši vojnici su iskusni, navikli na saradnju sa NATO-om i već su dokazali svoju odličnu sposobnost da koriste oružje, štite i brane demokratiju i odbijaju terorističke napade", rekao je Zelenski, koji se istovremeno zahvalio Litvaniji.

"Takođe bih želeo da se zahvalim Litvaniji na energiji koju deli i širi ovaj samit – vidimo zastave, osećamo ljudsku vezu - prirodnu, a ne veštačku. Želim da vam se zahvalim na tome - upravo nam je potrebna podrška i energija", rekao je on.

Prema njegovim rečima, i pored rata sa Rusijom, Ukrajina nastavlja da sprovodi reforme i jasno traži svoje evroatlantsko članstvo.

"Sigurnost je ono što nam trenutno nedostaje, a saradnja svih partnera će svakako pomoći da se to osigura. Ukrajina će doprineti bezbednosti svih", rekao je Zelenski.

Predsednik Ukrajine je rekao i da je od partnera čuo pozitivne vesti o novom paketu podrške.

"Na ovom samitu je već održan niz sastanaka, postignuti su određeni dogovori. Zahvalan sam svim liderima koji su ponudili svoje pakete podrške našoj zemlji. Veoma je važno da se odustalo od zahteva akcionog plana za članstvo", istakao je predsednik Ukrajine.

Rekao je da razume da se partneri plaše da govore o članstvu Ukrajine u Alijansi, jer "niko ne želi svetski rat za druge".

"To je logično i razumljivo. Ukrajina se bori i shvata da Ukrajina ne može da postane članica NATO-a sve dok je u našoj zemlji rat. Izjave o tome da Ukrajina postaje članica NATO-a, koje čujemo, veoma su nam važne", rekao je predsednik Ukrajine.

On je dodao da razume da je poziv za ulazak u NATO tehnička poruka, ali je, prema rečima predsednika, ovaj trenutak bio veoma važan.

"Ovu činjenicu mogu da uporedim sa dobijanjem kandidata za članstvo u EU. Šalje se snažan signal da Ukrajina želi da postane članica EU i da će biti nezavisna država. Isto važi i za poziv u NATO – to je signal", rekao je Zelenski.

On je napomenuo da danas nijedna članica NATO-a nije u ratu i da ljudi nijedne članice NATO-a ne ginu u ratu jer ne moraju da brane svoju zemlju.

"Najbolja bezbednosna garancija za Ukrajinu je da postane članica NATO-a", naglasio je ukrajinski predsednik. Međutim, istakao je, za Ukrajinu su važne bezbednosne garancije do tada.

Govorio i o američkom obećanju da će poslati kasetno oružje. Kako je rekao, iako su SAD imale izazove sa ovom odlukom, želi da se zahvali Bajdenu.

"Želim da to sagledamo iz druge perspektive - Rusija stalno koristi kasetno oružje na našoj zemlji, ubijajući naše ljude. Podrška koju ćemo dobiti od Sjedinjenih Država nakon odluke o kasetnom naoružanju znači da ćemo ga koristiti samo protiv vojnih ciljeva, samo na okupiranim teritorijama Ukrajine i nigde drugde", rekao je Zelenski.

Ponovio je da se Ukrajina brani, bez upotrebe oružja na teritoriji drugih država.

"Za drugu podršku i pomoć, zaista nam je potrebno oružje dugog dometa, svakako ću pokrenuti ovo pitanje. Iz onoga što čujemo razumemo da će poziv za ulazak Ukrajine u NATO doći kada to dozvole bezbednosne okolnosti", naglasio je predsednik Ukrajine.

On je rekao da će sa saveznicima razgovarati o tri prioritetna pitanja: o novoj vojnoj pomoći i paketima za nabavku naoružanja za ukrajinsku vojsku, o članstvu zemlje u Alijansi i o bezbednosnim garancijama partnera za Kijev.

"Želimo da postignemo jedinstven stav sa svima. Danas ćemo govoriti i boriti se za bezbednosne garancije Ukrajine na putu zemlje u NATO", zaključio je Zelenski.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()