"Seksualno nasilje nad decom je mrlja na našoj moralnoj savesti", rekla je izvršna direktorka Unicefa Ketrin Rasel.
Više od 370 miliona devojčica i žena, koje i danas žive, bile su žrtve seksualnog nasilja pre 18. godine, saopštio je danas Dečiji fond UN (Unicef).
"Više od 370 miliona devojčica i žena koje danas žive, odnosno svaka osma, bile su žrtve silovanja ili seksualnog napada pre nego što su postale punoletne", navedeno je u saopštenju Unicefa izdatom povodom 11. oktobra, Svetskog dana devojčica.
Ukoliko se računaju i slučajevi "beskontaktnih" oblika seksualnog nasilja, kao što su nasilje na internetu i verbalno uznemiravanje, onda je taj broj 650 miliona, odnosno zlostavljana je svaka peta ženska osoba.
"Seksualno nasilje nad decom je mrlja na našoj moralnoj savesti", rekla je izvršna direktorka Unicefa Ketrin Rasel.
"To nanosi duboku i trajnu traumu, često od nekoga koga dete poznaje i kome veruje, na mestima gde bi trebalo da se osećaju bezbedno", navela je ona i dodala da smo svedoci užasnog seksualnog nasilja u zonama sukoba, gde se silovanje i rodno zasnovano nasilje često koriste kao oružje u ratu.
Preživeli često prenose traumu seksualnog nasilja u odraslo doba, suočavajući se sa većim rizicima od polno prenosivih bolesti, zloupotrebe supstanci, socijalne izolacije i problema mentalnog zdravlja kao što su anksioznost i depresija, kao i izazovi u formiranju zdravih odnosa. Dokazi pokazuju da se uticaj dodatno pogoršava kada deca odlažu otkrivanje svojih iskustava, ponekad na duge periode, ili uopšte drže zlostavljanje u tajnosti, navodi se u saopštenju.
Najveći broj žrtava registrovan je u podsaharskoj Africi, gde je broj žena i devojčica žrtava seksualnog nasilja 79 miliona, u istočnoj i jugoistočnoj Aziji 75 miliona, u centralnoj i južnoj Aziji 73 miliona, u Evropi i Severnoj Americi 68 miliona, u Latinskoj Americi i na Karibima 45 miliona, u severnoj Africi i zapadnoj Aziji 29 miliona, a u Okeaniji šest miliona.
Istovremeno, procenjeno je da je svaki 11. dečak ili muškarac bio žrtva seksualnog zlostavljanja kao dete, odnosno između 240 i 310 miliona u svetu. Ukoliko se uračunaju "beskontaktni oblici uznemiravanja", onda se taj broj kreće od 410 do 530 miliona.
Svetski dan devojčica je međunarodni praznik koji su proglasile Ujedinjene nacije. Prvi Dan devojčica obeležen je 11.10. 2012. godine sa željom da se devojčicama omogući da imaju više izbora i povećava svest o rodnoj nejednakosti sa kojom se suočavaju devojke širom sveta na osnovu njihovog pola.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.