Gasi se crveni meteo-alarm, ali samo na jedan dan: Pridržavajte se saveta lekara

Lekari apeluju da na građane da u vrelim danima ne izlaze napolje bez preke potrebe, već da budu u rashlađenim prostorijama.

18.07.2023. 08:03
  • Podeli:
Tan2023-07-1611213859_1 leto vrucina vreme beograd strahinja aćimović-64b62edc7f2cd.webp Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

Malo svežiji vazduha iz srednje Evrope gasi u Srbiji crveni meteo-alarm, ali tek na jedan dan. Već sutra će biti toplije. Preko srednje Evrope premešta se oblačnost i odlazi ka Karpatima. Srbiji neće doneti padavine, ali hoće osveženje, biće prijatnije za 3-4 stepena. 

Najviša dnevna temperatura od 33 do 37 tepeni.

U Srbiji će biti pretežno sunčano i veoma toplo. Duvaće slab i umeren vetar, a na jugu i istoku zemlje sredinom dana pojačan, severozapadni. 

Najniža temperatura kretaće se od 18 do 24 stepena, a najviša dnevna od 33 do 37 stepeni.

U Beogradu će biti sunčano i malo svežije s temperaturom do 35 stepeni. Već sutra će biti ponovo veoma toplo.

Posle podne, uveče i u toku noći u Vojvodini se, a lokalno i u zapadnoj i centralnoj Srbiji očekuje jak razvoj oblačnosti sa pljuskovima i grmljavinom.

U zoni pljuskova moguće su i nepogode, grad i olujni vetar.

Duvaće će slab i umeren vetar, uglavnom južni i jugoistočni, a posle podne u skretanju na zapadni i severozapadni.

Najniža jutarnja temperatura iznosiće od 18 do 24 stepena, a dnevna od 35 do 39 stepeni.

Kako se zaštiti od letnje vreline?

Lekari apeluju da na građane da u vrelim danima ne izlaze napolje bez preke potrebe, već da budu u  rashlađenim prostorijama. To je, ističe se u preporukama Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", naročito važno za decu uzrasta do dve godine, osobe starije od 65 godina, kao i za hronične bolesnike.

Ukoliko starija osoba mora da izađe iz kuće, preporuka je da to uradi u ranim jutarnjim ili večernjim satima.

Boravak u klimatizovanom prostoru jeste dobra opcija, ali treba biti na oprezu. Klima-uređaj bi trebalo podesiti tako da razlika između spoljašne i temperature hlađene prostorije ne bude veća od sedam stepeni.

Savetuje se tuširanje mlakom vodom, nekoliko puta na dan, redovno unošenje tečnosti, pre svega vode.

Čaj, ceđeni sokovi, limunada i, naravno, voda su preporuka stručnjaka. Potrebno je isključiti alkohol, smanjiti unos kafe i bezalkoholnih pića s puno šećera. Takođe, izbegavati tešku i visokokaloričnu hranu.

Prednost treba dati hrani koja sadrži manje masnoća poput mesa, ribe, povrća i voća. Hroničnim bolesnicima savetuje se umerena ishrana, uz dovoljne količine vitamina i minerala.

Alkohol i vožnja ne idu zajedno, a lekari upozoravaju da se piće ne kombinuje ni sa vrućinom. Poseban apel se upućuje vozačima da nikada ne ostavljaju dete ili ljubimca unutar automobila parkiranog na suncu.

Ako krećete na put, budite odmorni i tokom putovanja pravite pauze. Preporuka je da se putuje danju.

I narednih dana biće veoma toplo. Uz prihvatanje saveta, proverite i kako su bolesne ili starije osobe koje poznajete. Oni se teže bore sa vrućinama.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()