Ovaj tim pravi oko 500 plastičnih metli dnevno, čija se cena kreće od dva i po do četiri evra
Nedavno smo pričali o važnosti recikliranja papira, a danas o ponovnom korišćenju plastike, koja je mnogo veći problem. Jedan od načina kako da se to prevaziđe dolazi nam iz Kambodže.
Ideja je da se od odbačene plastike naprave metle. Plastične trake isečene od praznih flaša se skupljaju u snop na mašini, pre nego što se zagreju da bi omekšale. Zatim se ravnomerno seku i metalnom žicom vezuju na kraj bambusovog štapa.
"Do sada smo preradili oko 40 tona plastičnih flaša, što je prilično velika količina. Naše metle su izdržljive. Kupci su uzbuđeni, a ja kao proizvođač sam srećan, jer nas okolina podržava. Smanjujemo zagađenje i podstičemo ljude da sakupljaju plastične flaše da bi mogli da ih prodaju i zarade", kaže kambodžanski preduzetnik Has Kea.
Ovaj preduzetnik je ideju dobio, između ostalog, jer je niska cena sirovine u Kambodži. On je pre 13 godina radio kao prodavac klasičnih metli i znao je da postoji velika potražnja za kvalitetnim proizvodom, koji je uglavnom dolazio iz inostranstva. Najčešći problem tipičnih metli je taj što ne traju dugo. Međutim, sa metlama napravljenim od plastike, kupci smatraju da su savršene za snažno ribanje i da dugo traju.
"Ova metla je prilično čvrsta, nije je lako slomiti, a plastični deo ne klizi sa bambusovog štapa kao kod obične metle", kaže 26-godišnji monah čiji je hram kupio 80 metli januara ove godine Suon Kosal.
Samo Pnom Pen, glavni grad Kambodže, proizvodi 42 hiljade tona svih vrsta otpada svakog dana. Od toga jedna petina je plastika.
"Ovo je ogromna potrošnja smeća za 3 miliona ljudi u gradu. To znači da jedna osoba proizvede oko 1,2 kilograma smeća dnevno", kaže predsednik odeljka za zaštitu prirode u Pnom Penu Kit Rengsi.
Kein tim pravi oko 500 plastičnih metli dnevno, čija se cena kreće od dva i po do četiri evra. Kaže da nema problem sa konkurencijom i da bi bi bio još srećniji kada bi i drugi znali da ih naprave. Možda insipirše i nekog u Srbiji.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.