Naučnici zaustavljaju širenje pustinje: Neobično rešenje u borbi za plodno zemljište

Koristeći pustinju Ujedinenih Arapskih Emirata kao poligon za testiranje, startap kompanija 'Desert control' stvara prirodnu glinenu tečnost da bi pretvorila suvo zemljište u zelene pejzaže

Autor: Srđan Ristić
18.10.2022. 19:20
  • Podeli:

Jedna od posledica globalnih klimatskih promena je pojava dezertifikacije, odnosno širenja površine pod pustinjom, a samim tim i smanjenja plodnog zemljišta. Naučnici godinama pokušavaju da nađu načine kako da uspore ovu pojavu, a ovog puta rešenje vide u glini.

Koristeći pustinju Ujedinenih Arapskih Emirata kao poligon za testiranje, startap kompanija Desert control stvara prirodnu glinenu tečnost da bi pretvorila suvo zemljište u zelene pejzaže.

"Možete videti da u neobrađenom tlu voda brže prodire u pesak. U ovom drugom cilindru je pesak koji je tretiran. Kada sipamo istu količinu vode, potrebno je više vremena da prodre u zemljište. Ova tečnost predstavlja model navodnjavanja koji koristimo za uzgoj useva u pustinji", kaže Orn Supahol, naučnik za tlo iz "Desert Control".

Posle dvanaest godina istraživanja, ispostavilo se da  tretman glinom poboljšava zdravlje zemljišta i prinose useva tako što zadržava vodu kao sundjer i tako povećava otpornost na sušu. 

Iz start up kompanije obećavaju da će zemlju ponovo učiniti zelenom i zaustaviti širenje pustinja što će ujedno smanjiti potrošnju vode za 47%.

"Činjenica je da poljoprivreda troši mnogo vode, a nova voda dobijena desalinizacijom je veoma skupa. Zato je važno da smanjimo  potrošnju,  I da se fokusiramo na aspekt bezbednosti hrane, na prinos useva, korišćenje zdravih i održivih  poljoprivrednih metoda", dodaje Jan Vader,  generalni direktor Desert Control Middle East.

Više od 20 odsto plodnog zemljišta na svetu je degradirano.

Prema podacima Ujedinjenih nacija, 12 miliona hektara plodne zemlje godišnje propadne zbog dezertifikacije. To je površina 2000 fudbalskih terena plodnog tla, koji se svakog sata pretvara u pesak. Zato se nadamo da će projekti poput desert controla uroditi plodom.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()