Poljoprivrednici se suočavaju sa mračnom realnošću da su njegovi proizvodi postali žrtve visokog procenta soli u vodi
Irak je deo Plodnog polumeseca, obradivog zemljišta koje se prostire od Mediterana do Persijskog zaliva i koje se obrađuje hiljadama godina. U poslednje vreme situacija sa vodom nije dobra. Zbog toga irački fameri moraju da menjaju taktiku i da biraju drveće kom odgovara suvo vreme.
Suočen sa neuspelim poslom sa urminim palmama zbog oskudnih resursa, irački farmer zasadio je jujubu ili kinesku urmu, drveće koje zahteva mnogo manje vode. Danas je, inače plodan predeo, devastiran neumerenom gradnjom uzvodnih brana na dvema glavnim rekama, Tigaru i Eufratu. Problem sa vodom nastao je i zbog manjka padavina i decenijskih oružanih sukoba, zbog čega se farmeri suočavaju sa gubitkom sredstava za život.
"Ovo drvo rodi od druge godine, dok palmi treba najmanje pet godina. NIje potrebno previše vode, a čak možemo da koristimo i slanu vodu. Plod će biti isti, možda i bolji. Jer kada bi palmu stalno zalivao slanom vodom, ukus ne bi bio sladak i ne bi mnogo porasla. Možda bi čak i uginula", kaže Ismail Ibrahim, poljoprivrednik farme kineske urme.
Posle više godina ulaganja u svoju farmu palmi, Abas Ali suočava se sa mračnom realnošću da su njegovi proizvodi postali žrtve visokog procenta soli u vodi.
"So može kontinuirano da zagađuje zemljište, ne može lako da se otkloni, pogotovo ako dođe plima. Zemlji je potrebno mnogo vremena da se oslobodi od soli u njoj. Ovo utiče na produktivnost, oblik i kvalitet plodova", ističe uzgajivač palmi Abas Ali.
Za poljoprivrednike je nedostatak vode najnoviji udarac njihovom poslovanju, mnogi odustaju od svog biznisa, dok oni uporni rešenje vide u promeni vrste i u desalinizaciji.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.