Gabonski umetnik koristi tehniku plisiranja nalik origamiju za kreiranje svojih dela
Reciklažom jedne tone starog papira sačuva se 17 stabala. Reciklažom iste količine kancelarijskog papira sačuvaju se 24 stabla, uštedi se 4.200 kilovata električne energije i 32.000 litara vode. Iako se Srbija od 2009, kada je usvojen Zakon o ambalaži i ambalažnom otpadu, bolje ophodi prema ovom materijalu, nije loše da čujemo nove načine kako u svetu koriste papir.
U ovom slučaju od njega se stvara umetnost. Gabonski vajar Edi Hendrik Majombo uzima komad kartona i u svom studiju pedantno ga savija u mali, jednostrani trougao. Zatim uzima drugi i ponovo počinje proces.
"Evo ga. To je komad napravljen u potpunosti od kartona. Da bi se postigao ovaj rezultat, bilo je potrebno savijanje i gužvanje nešto više od 2.800 komada papira poput ovog. Potrebno je devet preklopa na jednom parčetu", kaže umetnik Edi Hendrik Majombo.
Gabonski umetnik i dizajner želi da inspiriše ljude da preispitaju koncept otpada. Radi prvenstveno sa starim papirom i kartonom, koje je pronašao na otpadu. Koristi tehniku plisiranja nalik origamiju za kreiranje svojih dela, koje je izlagao u Senegalu, Burkini Faso i Rusiji.
"Termin otpad se često pogrešno koristi. To su resursi čiju važnost većina ljudi ne shvata. Papir i plastika treba iznova i iznova da se upotrebljavaju. Za mene je to znak zaštite životne sredine", zaključio je Majombo.
Tehniku plisiranja koju je naučio dok je još bio dečak, prilagodio je za stvaranje skulptura i predmeta poput lampi i vaza. Među brojnim radovima, neki su mestu pronašli i u kabinetu premijera Gabona, kao i u Francuskom institutu.
"Zaista je veoma impresivno. Uključuje azijske metode savijanja. Tu je i nešto veoma savremeno, pitanje reciklaže papira, koja je veoma važno", rekao je Edviž Sozon Bui, zamenica direktora Francuskog instituta.
Majombo veruje da umetnost i dizajn moraju da budu dostupni svima i da ne bi trebalo da budu rezervisani samo za bogate. Sanja da učestvuje
na izložbama u inostranstvu i namerava da svojim radom angažuje gabonsku i afričku publiku. Nada se otvaranju bolje opremljenog studija u kojem će moći da radi sa mladima.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.