Šta se dešava sa klimom kada se iz atmosfere ukloni velika rashladna tečnost poput sumpor-dioksida?
Naučili smo da ugljen-dioksid utiče na zagrevanje tla, ali ono što je možda za mnoge manje poznato jeste da sumpor-dioksid utiče na hlađenje planete. Zbog toga dolazimo do jednog apsurda - klimatolozi kažu da čistiji vazduh u Kini neočekivano pogoršava globalno zagrevanje.
Kineski decenijski rat protiv zagađenja vazduha pružio je svetu odgovor na neprocenjiv eksperiment: šta se dešava sa klimom kada se iz atmosfere ukloni velika rashladna tečnost poput sumpor-dioksida?
Sumpor dioksid je glavna komponenta smoga i stvara čestice koje formiraju oblake u nižim slojevima atmosfere. Oni apsorbuju, rasipaju i odbijaju sunčevu svetlost, što na kraju smanjuje temperaturu tla. Pošto sumpor-dioksida u Kini ima sve manje - temperatura je sve viša.
„Poboljšavajući kvalitet vazduha, mi zapravo grejemo planetu. Dakle, to je kompromis i neka vrsta neočekivane posledice borbe za bolji vazduh. Zagađenje sumpor-dioksidom deluje kao tipična krema za sunčanje: smanjenjem sunčevog zračenja koje stigne do Zemlje, planeta se hladi“, kaže profesor za atmosferske nauke Jangjang Ksu.
Kada je 2014. objavila rat zagađenju, Kina je primorala elektrane, čeličane i druge industrijske objekte da unaprede tehnologiju i koriste kvalitetniji ugalj sa niskim sadržajem sumpora. Podigla je i standarde motornih goriva, pa je kineska godišnja emisija sumpor-dioksida pala sa skoro 26 miliona tona u 2006. na nešto više od 3 miliona tona u 2020. godini.
„Kada se poveća količina sunčeva svetlost koja dođe do zemlje, ona dovodi do povećanog isparavanja. Više isparavanja znači više padavina, jer sva voda koja ispari, mora i da siđe i tako u krug. Dakle, manje sumpor-dioksida znači više sunca, ali i jače padavine“, objašnjava direktor laboratorije za geofizičku dinamiku fluida Nacionalne uprave za okeane i atmosferu Venkatačalam Ramasvami.
Ovog leta, Peking je doživeo najviše temperature u poslednjih nekoliko decenija, ali i velike poplave. Šangaj je zabeležio najtopliji majski dan u poslednjih 100 godina. Stanovnici osećaju razliku. U poređenju sa prethodnim godinama, oseća se da je leto postalo zaista dugo. Takođe, temperatura je viša.
Nijedna studija još nije ubedljivo pripisala rastuće temperature u Kini i drugde u svetu efektima opadanja sumpor-dioksida, ali mnogi naučnici se slažu da je to gotovo sigurno faktor koji snažno doprinosi otopljenju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.