UNA proverava: Koji su glavni uzroci zagađenja u Beogradu i kako popraviti kvalitet vazduha

Beograd je nedavno bio među 10 najzagađenijih prestonica u svetu

Autor: Zvonko Ninkov
14.11.2024. 21:02
  • Podeli:

Vazduh u Beogradu trenutno nije toliko zagađen, ali pre samo nekoliko dana prestonica Srbije bila je među 10 najzagađenijih metropola u svetu. Koncentracija PM čestica tada je bila čak 11 puta veća od preporučene srednje godišnje vrednosti. Una televizija proveravala je šta su glavni uzroci zagađenja vazduha i šta je potrebno učiniti, pa da se ne ponavljaju iste priče svake grejne sezone.

Na kući se odžak puši, stanovništvo Srbije se opet guši. I tako je iz godine u godinu, a najviše pate gradovi koji su u kotlinama i gde vetar ne može da odnese zagađen vazduh. Meteorolog Milenko Jovanović podseća da je Programom zaštite vazduha do 2030. navedeno da će se do te godine zagađenje svesti na "zakonom dozvoljen nivo", ali da u praksi mere još nisu donete, niti je realno da se do tada zameni 50-60% ložišta.

"Tu nedostaje isključivo rad institucija tj. države na smanjenju emisija. A emisije su poznate - najveći izvori su lokalna ložišta, manje energane i saobraćaj, dalje ide poljoprivreda. Prema tome, ako se ne deluje na emisije svaka druga priča je iluzorna i služi zamajavanju", kaže za UNU Milenko Jovanović iz Nacionalne ekološke asocijacije.

Procena je da je preveliko aerozagađenje uzrok 17.000 prevremenih smrti u Srbiji, što bi trebalo da bude dovoljan alarm da se nešto preduzme. Svi ostali pokušaji da se sami zaštitimo od zagađenja su samo delimično uspešni.

"Prave N-95 maske sa ventilima mogu da se sada nađu u Srbiji. One jedino štite od aerozagađenja. Ponašanje, kao što je "nemojte izlaziti napolje bez preke potrebe ako ste trudnica", "nemojte puštati decu da trče po ovom vremenu", jer onda se više unese u organizam. Vetriti ne pred jutro ili rano ujutro stanove jer aerozagađenje pada na površinu, tako da za vazduh koji unesete vetrenjem ujutru je prljaviji ili zagađeniji od onog unutra", kaže za UNU dr Tatjana Radosavljević, lekar pulmolog.

Bez obzira na to koliko bi zamena ložišta, stavljanje filtera i korišćenje čistijih goriva koštala državu i građane, zdravlje građana trebalo bi da svima bude na prvom mestu.

"Ne možete zameriti građanima što ne znaju, što nemaju novca ili što čekaju da im neko dođe u kuću. Ili čak zakon menjaš jer niko ne može u kuću da uđe bez rešenja. Gde su ta zakonska rešenja? To mora biti interes kao vakcinacija, kao lok-daun, potreban ili nepotreban, tako je i ovo najviši javni interes", kaže dr Radosavljević.

Izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine za prošlu godinu pokazuje da se Srbija po kvalitetu vazduha nalazi u sredini svetske liste, zajedno sa Bangladešom. Međutim, kada se merimo samo sa Evropom, naša zemlja je pri samom dnu, zajedno sa BiH. 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()