Bizarne optužbe protiv princa Harija: "Muče i siluju ljude po Africi"

Princ Hari ponovno se suočava s optužbama kako su osoblje i radnici dobrotvorne organizacije za zaštitu životinja, čiji je on član odbora, zlostavljali druge ljude

21.04.2024. 16:43
  • Podeli:
Kirsty Wigglesworth, File, Tanjug, princ Hari-66031709eb4bd.webp Foto: Kirsty Wigglesworth, File, Tanjug

Princ Hari ponovno se suočava s optužbama kako su osoblje i radnici dobrotvorne organizacije za zaštitu životinja, čiji je on član odbora, zlostavljali druge ljude.

Upravo ga zbog toga javnost poziva da odstupi sa svoje pozicije, navodi San.  piše The Sun.

Naoružani rendžeri u afričkim parkovima optuženi su za mučenje osumnjičenih krivolovaca i silovanje ljudi iz afričkih plemena. Kako navodi desetak svedoka u zlostavljanju su navodno koristili metodu ljuljaške koja uključuje to da se žrtvu zaveže, a dok ona visi u vazduhu vrti je se, ljulja i udara palicama. Tvrdi se kako ova metoda mučene ljude tera da progovore.

Ovo nije prvi ovakav slučaj, početkom 2024. godine protiv čuvara African Parksa podnesene su optužnice za mučenje i silovanje pripadnika naroda Baka u Republici Kongo.

Najnovije optužbe pojavile su se u novoj knjizi holandskog novinara Oliviera van Beemena, koji je proveo tri godine istražujući dobrotvornu organizaciju. Prikupio je svedočanstva iz prve ruke od žrtava, počinitelja zlostavljanja, kao bivših i sadašnjih čuvara African Parksa.

Foto: AP/PHOTO/ALBERTO PEZZALI

"Ne traje dugo jer jako boli. Kada osoba visi tamo gore, govori i priznaje sve što želiš, čak i ono što ne zna", ovako je Foster Kalunga koji je bio dobrotvorni rendžer u Zambiji pet godina do 2022. opisao metodu mučenja zvanu ljuljačka.

African Parks - čiji je princ Hari bio predsednik šest godina pre nego što se pridružio njegovom odboru prošle godine, ima sedište u Južnoj Africi, ali radi širom kontinenta. Dobrotvorna organizacija, finansirana britanskom pomoći, slavnim osobama i američkim milijarderima, radi na obnovi i upravljanju nacionalnim parkovima u partnerstvu sa vladama i lokalnim zajednicama.

Etien Koliva, bivši zaposleni u parku Garamba u DRC-u, rekao je da instruktori primjenjuju agresivan vojni pristup zaštiti divljih životinja. Objašnjava kako čuvari najčešće dolaze iz Izraela, Francuske ili Južne Afrike, a na lovokradice gledaju kao na neprijatelje koje treba neutralizovati.

Iz African Parksa rekli su da je Koliva otpušten zbog krivolova na bivola i bradavičastu svinju. Autor Van Beeman poručuje da bi princ Hari i odbor trebali da preispitaju  svoje uloge u organizaciji.

Odgovarajući na tvrdnje iz African Parksa poručuju kako je autor pristran, a njegova knjiga manjkava.

"African Parks deluju više od 20 godina, sa dugoročnim ugovorima sa 12 različitih suverenih vlada i brojnim tradicionalnim vlastima. Dobili smo finansijska sredstva od većine globalnih institucija koje sve zahtevaju detaljne postupke provere, kao i povremene revizije", dodala je dobrotvorna organizacija.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()