Bogatstvo Franklin procenjeno je prvobitno na 80 miliona dolara, međutim novije procene su da je ono manje od šest miliona dolara
Suđenje za utvrđivanje verodostojnosti testamenta pokojne pevačice Arete Frenklin počelo je u ponedeljak u Oklandu u Kaliforniji, a porota će u procesu koji bi trebalo da traje nedelju dana odlučiti koji je od dva pronađena testamenta pravi.
Frenklin je preminula u avgustu 2018. godine od raka pankreasa i tada se smatralo da iza sebe nije ostavila testament, za imetak vredan nekoliko miliona dolara, međutim nekoliko meseci kasnije pronađena su dva testamenta - jedan u ormariću i jedan ispod jastuka na sofi u pevačicinoj kući u predgrađu Detroita, piše BBC.
Šestočlana porota trebalo bi da sasluša decu pevačice, njenu nećaku i tumača rukopisa.
Kada je umrla u 76. godini, nepostojanje testamenta značilo je da je njena imovina, uključujući kuće, automobile, krzno i nakit, trebalo da bude podeljeno na jednake delove između njena četiri sina, međutim devet meseci nakon njene smrti otkrivena su dva testamenta.
Jedan sin tvrdi da su papiri iz juna 2010. pronađeni u zaključanom ormariću prava oporuka, dok druga dva kažu da je pravi testament onaj iz marta 2014. godine koji je pronađen u svesci ispod jastuka na sofi.
Kako se navodi, oba dokumenta napisana su rukom i teška su za dešifrovanje jer su pojedine reči precrtane, a pojedine napisane na marginama.
U većini američkih država takav dokument bi bio neprihvatljiv, ali je u Mičigenu dozvoljen.
U verziji dokumenta pronađenoj 2010. godine treći sin Teodor Vajt II se navodi kao suizvršilac ili lični zastupnik, zajedno sa nećakom Ovens, dok se od drugog i četvrtog sina Kikalfa i Edvarda Frenklina zahteva da dobiju diplomu ako žele da bilo šta naslede.
Sa druge strane Kikalf i Edvard tvrde da je verzija iz 2014. glavna oporuka njihove majke u kome je Kikalf suizvršilac u dokumentu od četiri stranice i po kome će on i njegova deca da naslede vilu sa od 1,2 miliona dolara, kao i da se haljine pokojne pevačice prodaju na aukciji ili predaju Smitsonijan institutu u Vašingtonu.
Najstariji sin Klarens ne učestvuje u sporu, on živi u socijalnoj ustanovi u Mičigenu i pod zakonskim je starateljstvom, dok je njegov advokat rekao da su "postigli nagodbu kojom se Klarensu daje postotak imovine bez obzira na ishod testamenta".
Zbog porodičnog spora nećaka Ovens je dala otkaz kao predstavnica imanja svoje tetke.
"S obzirom na ljubav moje tetke prema porodici i želju za privatnošću, to nije ono što bi ona želela za nas, niti je ono što ja želim. Volim svoje rođake, ne gajim animozitet prema njima i želim im sve najbolje", napisala je u sudskom podnesku iz 2020. godine.
Početkom godine, sudija je saslušao tro govorne poruke koje su snimljene nekoliko meseci pre smrti Frenklin, u kojima ona razgovara sa advokatom o testamentu, međutim, advokat je rekao da ona tada "nije odlučila" o svojim konačnim željama, zbog čega je sudija to isključio iz razmatranja na suđenju.
Bogatstvo Franklin procenjeno je na 80 miliona dolara, međutim novije procene i nekoliko godina neplaćenih poreza uveliko su smanjili tu vrednost, pa je prema poslednjim procenama ona manja od šest miliona dolara.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.