Kako da pomognete bebi da brže progovori

Sve više dece ima problem sa progovaranjem

03.04.2024. 23:57
  • Podeli:
beba_pixabay-1664801150160.webp Foto: Pixabay

Možda niste znali, ali razvoj govora kod bebe počinje već sa šest meseci. Mnogi roditelji će videti da njihov mališan brblja nešto za sebe, a nekolicina će reći i da su u tom periodu i izgovorili svoju prvu reč.

Međutim, u današnjem vremenu, kada su primat u vaspitanju preuzele društvene mreže i digitalizacija, sve više se susrećemo sa problemima u govoru dece. Rano pričanje deteta je pokazatelj da se veoma dobro razvija, a vi možete da mu pomognete u tome, piše "Young mommas life".

1. Razgovarajte sa bebom

Čak i kada znate da nećete dobiti odgovor, pričajte sa bebom. Nazivajući reči pravim imenom pomažete razvoju bebinog mozga i njenog razumevanja jezika. Ujedno, to je i priprema za početak govora i znajte da će imati više reči. Istovremeno, taj razgovor će pomoći u izgradnji odnosa roditelja i deteta.

2. Knjige

Barem jednom dnevno čitajte vašem mališanu. Bilo to pred spavanje ili preko dana, ne odričite se vremena provedenog pred knjigom jer je jako korisno da čitate bebi. Kada bude dete dovoljno svesno, samo će krenuti da traži knjige. Znajte i da će odabrati neku omiljenu.

3. Kartice memorije

Iako mnogi neće reći da je ovo dobar način za brz govor jer je akcenat na pamćenju, isprobajte i videćete. Ipak, kako beba bude gledala slike, tako će ih lakše povezivati sa rečima, što će pomoći sutra u izgradnji jezičkih veština i uvođenju novih reči.

4. Muzika

Isto tako, dobar način da poboljšate jezičke veštine bebe je i muzika. To će uključiti mnoge gestove i tako će beba prvo naučiti da komunicira - preko gestova. Odaberite neke koje će lakše da usvoje tekst pesme, a kasnije će iste te reči da zapamti i da peva.

5. Imenujte stvari

Šta god da radite i gde god da idete, nemojte pričati "bebećim" jezikom, već stvari imenujte pravim rečima. Bilo da se nalazite u prodavnici, u parku ili negde treće, pričajte sa bebom i upoznajte je sa okruženjem u kojem se nalazi. To će odigrati veliku ulogu u govornom razvoju.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()