Deset saveta zlata vrednih
Iako je prirodna želja svakog roditelja da zaštiti svoje dete od stresa i straha, suočavanje sa emocionalnim izazovima deteta može biti izazovno.
Važno je razumeti kako da prilagodite reakciju da biste pružili podršku i sigurnost, stvarajući tako pozitivno okruženje za dete koje se suočava sa neprijatnim emocijama.
Deset saveta kako da utešite dete:
Važno je biti sa detetom
Za mnogu decu prisustvo roditelja može pomoći da se smire. Važno je da ih zagrlite ili držite u krilu. Čak im i držanje za ruke može pružiti osećaj sigurnosti i udobnosti.
Nemojte se previše baviti životom deteta
Kada se deci tačno kaže šta da urade ili kažu u stresnim i izazovnim situacijama, ona neće moći sama da reše probleme niti da nauče kako da se nose sa njima. To ne znači da im nikada neće trebati pomoć, ali treba ih pustiti da prvo sami reše problem.
Pokrenite se
Fizička aktivnost može imati smirujući efekat tokom perioda visokog stresa. Trčanje ili igranje igre koja uključuje motoričke pokrete pomaže deci da zaborave brige ili strah.
Ne izbegavajte aktivnosti
Kada su u pitanju neprijatne situacije, efikasan pristup je podsticanje postepenog izlaganja izazovima. Ako deca dosledno izbegavaju aktivnosti koje izazivaju strah ili neprijatnost, ti strahovi mogu da opstanu. Da bi se ovo rešilo, važno je ne očekivati previše napretka odjednom. Preduzimanje malih koraka je ključno.
Na primer, ako se deca muče da se igraju sa drugima u školi, organizovanje igre kod kuće može biti promišljena strategija. Na taj način mogu da se fokusiraju na izgradnju toplog odnosa sa jednim detetom pre nego što se pozabave dinamikom veće grupe na školskom igralištu.
Razgovarajte sa detetom
Važno je imati priliku da izrazite osećanja, posebno kod dece. Morate im dati malo vremena i saslušati ih bez osuđivanja ili umanjivanja njihove anksioznosti. Najbolje vreme za razgovor je kada se osećaju smireno jer na taj način mogu lakše da slušaju.
Ne uveravajte dete da će sve biti u redu
Reći deci da će „sve biti u redu“ može zapravo potvrditi da imaju čega da se plaše. Iako je teško odupreti se instinktu da uverimo svoju decu da će sve biti u redu, to bi moglo biti i najbolje rešenje na duge staze.
Dozvolite detetu da se slobodno izražava
Ako deca imaju problema da pričaju o tome zašto su nervozna, postoje drugi načini da započnu razgovor. Možemo ih zamoliti da nacrtaju sliku ili odglume ono čega se plaše sa lutkom ili plišanom životinjom.
Budite strpljivi
Neznanje kako pomoći može biti teško i frustrirajuće za roditelje, ali važno je ne dozvoliti da se ove emocije pokažu. Deca mogu osetiti kako se roditelj oseća. Otkrivanje njihovih emocija moglo bi povećati njihovu nervozu. Preporučljivo je dati primer kako se reaguje mirno, piše Pathways.
Pokažite saosećanje
Čak i ako nam ono čega se deca plaše izgleda glupo, važno je da im pokažemo da ih razumemo. Iako možda zaista nemaju čega da se plaše, emocije koje osećaju su veoma stvarne.
Nemojte čekati da se deca potpuno oslobode anksioznosti da biste ih nagradili
Važno je podsticati i hvaliti mala dostignuća. Treba ceniti hrabrost dece koja se suočavaju sa stvarima kojih se plaše.
Pravilna reakcija i podrška roditelja presudni su za smirivanje uplašene ili nervozne dece. Primenjujući nežne savete, stvarajući bezbedno okruženje i osluškujući potrebe dece, roditelji imaju moć da teške trenutke pretoče u prilike za jačanje emotivne veze sa svojim mališanima, prenosi Index.hr.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.