Ono što roditelji govore svojoj deci utiče na njihov dalji psihički razvoj
Roditelji su osobe koje najviše utiču na razvoj i ponašanje dece. Djeca posmatraju i oponašaju ponašanje svojih roditelja, zato je važno da ih poduče pravim vrednostima i osiguraju da njihova djeca odrastaju u kući punoj pažnje, ljubavi i razumevanja u kojoj će se osećati sigurno i moći da napreduju.
Pozitivne afirmacije koje roditelji govore deci pomažu u izgradnji samopouzdanja i emocionalne inteligencije. Ovo su rečenice koje često treba da govorite svojoj deci:
Dve su jednostavne i kratke reči, ali njihov je uticaj ogroman, posebno u odnosu roditelj-dete. Prema studiji objavljenoj u Journal of Family Psychology, deca koja često od roditelja čuju izraz "volim te" pokazuju viši nivo sreće i imaju veći ojećaj samovrednosti, prenosi The Times of India.
Priznavanje detetovih postignuća, ma kako mala bila, utiče na jačanje njihovog samopouzdanja. Jedno istraživanje koje je sprovelo Američko psihološko društvo pokazalo je da roditeljske pohvale pomažu deci da razviju način razmišljanja o rastu.
Izražavanje zahvalnosti uči decu važnosti uvažavanja i ljubaznosti. Roditelji trebaju zahvaliti svom detetu na pomoći, saradnji ili jednostavno na tome što je ono što jeste. Time uče svoju decu da čine isto prema njima, ali i prema svim drugim ljudima koji ih okružuju.
Uveravanje dece da su greške deo učenja pomaže im razviti snagu za učenje više. Kao roditelji, podstaknite ih da isprobaju nove stvari i uče iz svojih iskustava, prenosi The Times of India.
Roditelji koji decu pitaju o njihovim osećanjima pokazuju da cene njihove emocije i mišljenja. Ovo potpuno jednostavno pitanje pomaže deci da artikulišu svoje emocije i razviju dublji odnos s roditeljima.
Poverenje u detetove sposobnosti može uveliko uticati na njegovo samopoštovanje. Roditelji koji veruju u detetove potencijale povećavaju njegovu motivaciju i akademski uspeh. Ako ste roditelj, izrazite veru u njegove sposobnosti i podstaknite ga da sledi svoje ciljeve.
Kada roditelji daju detetu do znanja da donosi radost u njihov život, ojačavaju njegov osećaj vrednosti. Deca koja se osećaju cenjeno od strane svojih roditelja imaju veću verovatnost da će razviti pozitivno samopouzdanje i emocionalno blagostanje.
Ponuda podrške pokazuje detetu da su roditelji tu za njega. Uključivanje roditelja i podrška pozitivno utiču na detetove akademske i društvene rezultate. Ovo pitanje takođe uči decu da je traženje pomoći znak snage, a ne slabosti, prenosi The Times of India.
Izvinjavanje detetu kada pogrešite pokazuje poniznost i odgovornost. Uči ih koliko je važno priznati svoje greške, ispraviti ih i pokušati izgladiti odnose s ljudima koji su im važni u životu. Takođe, uči ih da je u redu reći "žao mi je", čak i kada je jako teško priznati grešku.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.