Mnoge sorte cveća mogu vrlo dobro da uspevaju u prostorijama sa slabim osvetljenjem
Ako radite u kancelariji koja nema prozor ili imate sobu bez prozora u svom domu, verovatno mislite da su biljke tu potpuno isključena opcija. Na kraju krajeva, svi znamo da je biljkama potrebna svetlost za pretvaranje ugljen dioksida i vode u energiju, proces koji se naziva fotosinteza.
Iako nijedna biljka ne može da preživi u potpunom mraku duže vreme, mnoge sorte zapravo mogu vrlo dobro da uspevaju u sobama sa slabim osvetljenjem ili u prostorijama s veštačkim svetlom.
Zelenilo može da ulepša i prostorije koje ne obasjavaju sunčevi zraci, a mi vam predstavljamo deset biljaka koje najbolje podnose takve uslove.
Filadendron
Porodica filadendrona obuhvata veliki broj biljaka, od kojih mnoge mogu da se održe u prostoriji bez prozora. Tropske su biljke, pa im odgovaraju vlažni uslovi i ne treba im puno prozračivanja, a direktna svetlost ionako može da ih uništi. Redovno brisanje lišća vlažnom krpom uklanja prašinu i omogućava bolju fotosintezu te održava biljku zdravom i sjajnom.
Svekrvin jezik
Biljka zmija, poznatija kao svekrvin jezik, jedna je od najmanje zahtevnih biljaka generalno. Možete da zaboravite na nju nedeljama, a odgovaraju joj različiti stepeni svetlosti – od jake do slabe. Izuzetno je otporna i zahvalna, pa je idealna za one koji inače baš i nemaju "zeleni prst".
Zamija
Ovaj sukulent je vrlo zahvalan i nije zahtevan, pa mu ne treba ni puno vode ni puno svetlosti. Neki zamije uspešno uzgajaju i u potpuno mračnim i zatvorenim prostorima. Rast će možda biti nešto sporiji, ali i dalje vrlo uspešan.
Zlatni bršljan
Prilagodljiv je slabom osvetljenju, retkom zalivanju i može da raste uz vrlo malo đubrenja, pa je idealan za manje zatvorene prostore koji imaju slabo ili čak nikakvo prirodno osvetljenje.
Vresija
Ova biljka je iz porodice bromelija, koje i inače nisu zahtevne, a ova vrsta je najzahvalnija i najmanje traži pažnju. Tropski cvetovi predivnih živih boja navikli su da rastu u uslovima slabog osvetljenja, pa su kupatilo ili kancelarija bez prozora savršeno mesto za njih.
Spatifilum
Spatifilum, poznat i kao mirni ljiljan ili devojačka sreća, voli slabo osvetljene sobe bez prozora i prilično se dobro snalazi samo s kancelarijskim svetlom. Iznenadili biste se koliko je ova biljka, naizgled nežnog cveta, otporna kada to treba da bude, pogotovo ako počnete s negom dok je biljka još mlada i onda raste do zrelosti u prostoru slabijeg osvetljenja.
Monstera
Možda monstera nije prva biljka koja vam pada na pamet za sobu bez prozora, ali ova prekrasna biljka i te kako je održiva i u uslovima slabog osvetljenja. Ako želite još više da otvorite njene mogućnosti, možete da kupite malu lampu koja može da se montira ili okači na biljku i ona će vrlo lako preživljavati bez sunčeve svetlosti.
Biljka pauk
Biljka pauk, poznata još i kao zeleni ljiljan, ima vrlo atraktivne tanke listove. Poreklom iz Afrike, zeleni ljiljani brzo rastu i mogu prilično dobro da se snađu u slabo osvetljenom okruženju bez prozora ili mračnoj sobi.
Aglaonema
Ove lisnate sobne biljke sa zapanjujućim raznobojnim lišćem poznate su po svojoj otpornosti i ne zahtevaju puno prirodnog svetla da bi napredovale. Mogu sporo da rastu, pa bi malo jače veštačko osvetljenje ipak moglo da bude korisno ako prostorija uopšte nema prozore.
Singonijum
Povezan je s porodicom filadendrona, pa se slično i ponaša. Direktna sunčeva svetlost mu smeta, a u prostorijama slabijeg osvetljenja odlično će uspevati. Važna im je visok nivo vlage, piše Zadovoljna.hr.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.