Pitali smo psihoterapeuta: Šta je potrebno da bi jedan brak uspeo i opstao?

Da bi brak uspeo, nije dovoljno samo biti dobra osoba

Autor: Kristina Koturanović
09.10.2023. 19:53
  • Podeli:
Razvod braka shutterstock_1506863825-64f5b7175b664.webp Foto: Shutterstock

Potrebno je mnogo strpljenja, tolerancije i kompromisa, jer, ako ste dovoljno dugo u vezi ili braku, sukob je neizbežan. Ipak, to je lakše reći, nego učiniti, pa mnogi bračni parovi traže stručno savetovanje kako da reše svoje probleme.

"I živeli su srećno do kraja života" - kraj bajke i početak pravog života u zajednici. 

Dakle, šta se dešava kada sat stvarno otkuca ponoć, a Pepeljuga i princ počnu da se svađaju ko je na redu da opere sudove? 

Savršen odnos svakako ne postoji, ipak u pojedinim kriza eskalira, pa je neophodno potražiti pomoć bračnog terapeuta, što je prema mišljenju stručnjaka dobar, ali i najteži korak.

"Ljudi se generalno kod nas retko odlučuju na partnersku psihoterapiju i vrlo često dolaze sa idejom da će ovaj jedan nagovoriti drugog da ipak ostanu u braku i nakon odluke jednog koji bi želeo da se taj odnos okonča", kaže za UNU porodični psihoterapeut Biljana Ćulafić.

Kako kaže veoma često dolaze zbog neverstva. Najveći broj parova prebrodi tu krizu, posvećenošću, radu na odnosu, jer obično je ta treća osoba samo signal da nešto u ovom odnosu nije bilo dobro.

Međutim, dešava se da kada svaki dan počne da liči na drugi - sve postane rutina, gde dolazi do otuđenosti u vezi ili braku. Zato je bitno napraviti balans, što se najčešće dešava uz pomoć porodične psihoterapije. Ona obično traje 16 seansi tokom kojih se određuje cilj, šta par želi da postigne i svaki put se meri koliko je par napredovao ka njemu.

"Psihoterapeut im zadaje određene zadatke koji nekada nisu čak potpuno jasni klijentima. Na primer terapeut primeti da je jako loša komunikacija među njima i odredi im zadatak da uveče svako po deset minuta priča kako se oseća tog dana, kako je proveo taj dan", dodaje Ćulafić.

Cilj zadataka je uspostavljanje rituala koji su važni, jer paru daju osećaj sigurnosti. Stručnjaci kažu da ljubav nije dovoljna i da su komunikacija, uvažavanje različitosti, spremnost na konflikt i na to da niste uvek u pravu, uz obavezno izvinjenje, jedina šansa da partnerski odnos opstane. 

I kao u svakom odnosu, ni porodična psihoterapija neće doneti instant rezultate.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()