Kako uspavljujete vašu decu?
Živimo u modernom svetu u kome roditelji pribegavaju različitim metodama da uspavaju decu ne bi li našli malo vremena za sebe. Koje su to metode, da li su dobre i koliko je bitno povezivanje roditelja sa decom?
Kako uspavljujete vašu decu? U brzom tempu svakodnevnog života telefoni su postali neizbežni instrument za funkcionisanje, a roditelji često pribegavaju upravo njima da bi animirali svoju decu, pogotovo pripremajući ih za krevet.
"Nije uopšte dobro da deca koriste telefone pred spavanje zato što im je tada pruženo mnogo informacija. Kada deca pokušavaju da se uspavaju, njihov mozak i dalje obrađuje te informacije i nekako ne mogu da smire ni svoj mozak a ni svoje telo. Ono što je veoma važno kada je reč o spavanju je da i roditelji kod kuće a i mi ovde u vrtiću imamo neku rutinu i da njoj budemo dosledni", kaže za UNU Tamara Skrlatović, direktorka vrtića
A koje su to rutine objašnjava nam i Gordana Plemić iz Udruženja Roditelj
"Da li razgovorom, da li nekim drugim stvarima kao što je kupanje, kao što je spremanje i pripremanje, a sam odlazak kada dete već dođe na spavanje, to su neke stvari koje ćemo sa detetom vremenom naučiti šta je ono što njemu prija, da li ćemo da mu čitamo, da li ćemo da mu pevamo, da li ćemo da pričamo o tome kako je protekao njegov dan. Dakle naći ćemo način šta je ono što detetu najviše prija i to je nešto o čemu treba da vodimo računa", kaže za UNU Gordana Plemić, iz Udruženja građana Roditelj.
Prema rečima stručnjaka, interakcija sa roditeljima je ono što je deci najpotrebnije.
"Ne smemo da oduzmemo bliskost detetu u toku celog dana, a nekako taj odlazak na spavanje je poseban deo dana. Bez obzira da li je beba mala i mi jesmo kući ili je to nešto malo veće dete koje nas u stvari, u toku dana ne vidi. Sam odlazak bebe odnosno deteta na spavanje je u njegovoj glavi na neki način i rastanak sa roditeljima, pa je to jedan dodatni deo njegove uznemirenosti", kaže Plemić.
Kao pomoć roditeljima, na tržištu su se pojavili i suplementi kojima bi se deca lakše uspavala, međutim, stručnjaci o tome nemaju reči hvale.
"Dete se uspavljuje polagano, pravimo naše rutine. Nema potrebe ni za kakvim suplementima ili dodacima da bismo dete odveli u krevet da bi ono na takav način zaspalo", kaže Plemić.
Međutim, bliskost sa detetom nije bitna samo tokom uspavljivanja već tokom celog dana.
"Roditelji sa svojom decom treba zajedno da rade igre i da osmišljavaju igre, da li je to crtanje, da li je to da prave kolaž, da li je to čitanje priča. Bilo koja igra u kojoj oboje aktivno učestvuju. To je veoma važno jer malo vremena danas roditelji provode sa svojom decom i tih nekoliko minuta ili pola sata detetu će mnogo da znači, kako za njega u tom trenutku tako i za razvoj njegove ličnosti", pojašnjava Skrlatović.
Zato zapamtite, način odrastanja vašeg deteta zavisi u najvećoj meri prvo od nas, njihovih roditelja.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.