Istina je da prerađenoj hrani s visokim udelom šećera i rafiniranim žitaricama obično nedostaju važni vitamini i minerali
Godinama su ugljenohidrati na lošem glasu, a ljudi ih često povezuju s debljanjem, dijabetesom tipa 2 i nizom drugih zdravstvenih stanja. Ipak, postoje namirnice koje obiluju njima, a možete ih jesti bez grižnje savesti.
Istina je da prerađenoj hrani s visokim udelom šećera i rafinisanim žitaricama obično nedostaju važni vitamini i minerali. Međutim, mnoge namirnice bogate hranjivim tvarima i vlaknima zapravo mogu biti vrlo dobre za vas.
Dok dijete s niskim udelom ugljenohidrata mogu biti korisne za neke ljude, nema razloga da u potpunosti izbegavate hranu s visokim udelo ugljenoohidrata, navodi Healthline.
Sirova heljda sadrži 75 grama ugljenohidrata, dok kuvana heljdina kaša sadrži oko 19,9 grama ugljenohidrata po obroku od 100 grama. Heljda je vrlo hranjiva, sadrži i proteine i vlakna. Takođe ima više minerala i antioksidansa od mnogih drugih žitarica.
Osim toga, studije na ljudima i životinjama pokazuju da bi mogla da bude posebno korisna za zdravlje srca i regulaciju šećera u krvi.
Jedna velika banana (136 grama) sadrži oko 31 gram ugljenohidrata, bilo u obliku škroba ili šećera, prema Healthlineu. Banane su takođe bogate kalijumom i vitaminima B6 i C, a sadrže i nekoliko korisnih biljnih spojeva. Zahvaljujući visokom udelu kalijuma, banane mogu pomoći u snižavanju krvnog pritiska i poboljšanju zdravlja srca.
Nezrele zelene banane imaju više škroba. On se pretvara u prirodne šećere dok banane sazrevaju, postajući žute u procesu. Zato ćete imati više škroba i manje šećera ako banane jedete dok su manje zrele.
Batat je ukusno korenasto povrće, pola šoljice (100 grama) pirea, kuvanog slatkog krompira s ljuskom sadrži oko 20,7 grama ugljenohidrata, koji se sastoje od škroba, šećera i vlakana. Slatki krompir takođe je bogat izvor vitamina A, vitamina C i kalijuma.
Štaviše, prepuni su antioksidansa, spojeva koji pomažu da se neutralizuju štetni slobodni radikali u vašim ćelijama kako bi vas zaštitili od hroničnih bolesti.
Cvekla je ljubičasto korenasto povrće, a iako se uopšteno smatraju bogatim ugljenohidratima, imaju ih mnogo za povrće bez škroba. Sirova i kuvana cvekla sadrži oko 10 grama ugljenohidrata na 100 grama, uglavnom iz šećera i vlakana.
Takođe su prepune vitamina i minerala, zajedno sa snažnim antioksidansima i biljnim spojevima.
Zob je neverovatno zdrava celovita žitarica i izvrstan izvor mnogih vitamina, minerala i antioksidansa. Sirova zob sadrži 70 posto ugljikohidrata. Porcija od 1 šoljice (81 gram) sadrži 54 grama ugljenohidrata, uključujući 8 grama vlakana. Posebno su bogate specifičnom vrstom vlakana koja se naziva beta glukan zobi.
Zob je takođe relativno dobar izvor proteina i sadrži više proteina od većine žitarica. Istraživanja pokazuju da jedenje zobi može da smanji rizik od srčanih bolesti snižavanjem razine holesterola.
Konzumacija zobi takođe može da snizi nivo šećera u krvi, posebno kod osoba s dijabetesom tipa 2. Nadalje, zob je vrlo zasitna, što bi moglo da pomogne u održavanju zdrave težine.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.