I riba pržena na ulju može biti vrhunski specijalitet
U toku je Božićni post i sezona slava, tako da će mnoge domaćice, uz slavsku pogaču, svečanu tortu i posne kolače, pripremati neki riblji specijalitet - riblju čorbu, soma, oslić, pijanog šarana, pastrmku na žaru... a najveći broj njih će je pržiti u tiganju.
Iako se riba obično priprema u posebnim prilikama, mnogi izbegavaju da je spremaju - jer im ne ispadne dobro.
A ima načina da izbegnite najčešće greške i da pripremite ukusnu prženu ribu koju će u slast pojesti i veliki gurmani.
Tačno je da je najbolje spremati ribu u foliji ili na žaru, ali i ona ispržena u tiganju može biti specijalitet - najpoželjnije je da se dobije hrskava korica, ali da meso ostane vlažno, piše Saveur.
Ovo je osam super saveta za pripremu vrhunske ribe u tiganju.
Za početak, alfa i omega u vezi sa ribom jete - njena svežina. Zato uvek birajte svežu ribu i kupujte je u proverenim ribarnicama.
Izaberite pravu ribu za prženje. Losos, crveni sneper i brancin su veoma pogodne za prženje i kuvari ih često biraju jer imaju tanku, ukusnu kožu.
Izbegavajte ribe sa debljom kožom poput tunjevine i sabljarke.
Osušite filete papirnim ubrusom pre prženja i zasecite plitko krajeve fileta na nekoliko mesta.
Začinite filete solju i biberom neposredno pre prženja. Ako posolite prerano, so će izvući vlagu iz ribe, pa ćete dobiti suve filete.
Mnogi sole sibu još u fazi mariniranja, ali to će je učiniti suvljom. Najbolje je jelo posoliti u trenutku kada je spremna za serviranje. So možete i potpuno da izbacite i da je zamenite sokom od limuna ili soja-sosom.
Koristite tiganj u kojem se toplota raspoređuje ravnomerno. Najbolje je da koristite tučani tiganj, tiganj od nerđajućeg čelika i teflonske tiganje. Pre nego što dodate ulje, zagrejte blago tiganj.
Prvo u tiganj stavite stranu fileta na kojoj je koža. Ukoliko koristite tučani tiganj ili tiganj od nerđajućeg čelika, može se desiti da se koža zalepi, ali ne brinite - tokom prženja će se odvojiti od tiganja.
Blago protresite tiganj tokom prženja kako koža ne bi izgorela, ali i da bi postala hrskava. Nakon nekoliko minuta, okrenite ribu na drugu stranu i pržite kratko da se pripremi i strana bez kože.
Okrenite je samo nekoliko puta. Ako je često budete okretali, ona će se raspasti.
Jedan trik će vam pomoći da riba bude hrskava i ukusna, ali da ne upije ni kap ulja.
Reč je o sastojku kojim ćete zameniti brašno, a koji većina ima u svojoj kuhinji - gustin.
Gustin ili kukuruzni skrob napraviće zaštitni omotač oko ribe, ona će biti hrskava, a neće moći da upije previše ulja i bude masna.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.