Hrskava spolja, sočna iznutra: Osam super saveta za pripremu vrhunske ribe u tiganju

I riba pržena na ulju može biti vrhunski specijalitet

03.12.2023. 13:24
  • Podeli:
Riba (2)-6409c6730bff1.webp Foto: Pixabay

U toku je Božićni post i sezona slava, tako da će mnoge domaćice, uz slavsku pogaču, svečanu tortu i posne kolače, pripremati neki riblji specijalitet - riblju čorbu, soma, oslić, pijanog šarana, pastrmku na žaru... a najveći broj njih će je pržiti u tiganju.

Iako se riba obično priprema u posebnim prilikama, mnogi izbegavaju da je spremaju - jer im ne ispadne dobro.

A ima načina da izbegnite najčešće greške i da pripremite ukusnu prženu ribu koju će u slast pojesti i veliki gurmani.

Tačno je da je najbolje spremati ribu u foliji ili na žaru, ali i ona ispržena u tiganju može biti specijalitet - najpoželjnije je da se dobije hrskava korica, ali da meso ostane vlažno, piše Saveur.

Ovo je osam super saveta za pripremu vrhunske ribe u tiganju.

1. Svežina, svežina, svežina

Za početak, alfa i omega u vezi sa ribom jete - njena svežina. Zato uvek birajte svežu ribu i kupujte je u proverenim ribarnicama.

2. Izaberite pravu vrstu za prženje

Izaberite pravu ribu za prženje. Losos, crveni sneper i brancin su veoma pogodne za prženje i kuvari ih često biraju jer imaju tanku, ukusnu kožu.

Izbegavajte ribe sa debljom kožom poput tunjevine i sabljarke.

3. Pripremite ribu za ulje

Osušite filete papirnim ubrusom pre prženja i zasecite plitko krajeve fileta na nekoliko mesta.

Foto: Pixabay

4. Posolite je u pravo vreme

Začinite filete solju i biberom neposredno pre prženja. Ako posolite prerano, so će izvući vlagu iz ribe, pa ćete dobiti suve filete.
Mnogi sole sibu još u fazi mariniranja, ali to će je učiniti suvljom. Najbolje je jelo posoliti u trenutku kada je spremna za serviranje. So možete i potpuno da izbacite i da je zamenite sokom od limuna ili soja-sosom.

5. Odaberite pravi tiganj

Koristite tiganj u kojem se toplota raspoređuje ravnomerno. Najbolje je da koristite tučani tiganj, tiganj od nerđajućeg čelika i teflonske tiganje. Pre nego što dodate ulje, zagrejte blago tiganj.

6. Stavite pravu stranu na ulje

Prvo u tiganj stavite stranu fileta na kojoj je koža. Ukoliko koristite tučani tiganj ili tiganj od nerđajućeg čelika, može se desiti da se koža zalepi, ali ne brinite - tokom prženja će se odvojiti od tiganja.

7. Pazite kako je okrećete

Blago protresite tiganj tokom prženja kako koža ne bi izgorela, ali i da bi postala hrskava. Nakon nekoliko minuta, okrenite ribu na drugu stranu i pržite kratko da se pripremi i strana bez kože.
Okrenite je samo nekoliko puta. Ako je često budete okretali, ona će se raspasti.

8. Trik da se ne napije ulja

Jedan trik će vam pomoći da riba  bude hrskava i ukusna, ali da ne upije ni kap ulja.
Reč je o sastojku kojim ćete zameniti brašno, a koji većina ima u svojoj kuhinji - gustin.
Gustin ili kukuruzni skrob napraviće zaštitni omotač oko ribe, ona će biti hrskava, a neće moći da upije previše ulja i bude masna.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()