Iskoristite vitamine i minerale: Koje povrće se kuva, a koje ne?

Ako znate koje kuvati, a koje ne, to vam može pomoći u optimizaciji količine vitamina, minerala i antioksidansa koje telo apsorbuje

17.02.2024. 13:18
  • Podeli:
shutterstock_1897472008 kuvanje kuhinja ručak večera-654a436e4a5e1.webp Foto: Shutterstock

Povrće je bogato antioksidansima, a oni se prilikom kuvanja uništavaju.

Poznato je da sirovo povrće ima različite nutritivne materije od kuvanog. Ako znate koje kuvati, a koje ne, to vam može pomoći u optimizaciji količine vitamina, minerala i antioksidansa koje telo apsorbuje.

Povrće je bogato vitaminima i mineralima. Vitamini u povrću kategorišu se kao oni topivi u mastima i topivi u vodi. Vitamini topivi u mastima, koji uključuju vitamine A, D, E i K, stabilniji su, dok su vitamini topivi u vodi, kao što su vitamin C i B osetljiviji na kuvanje i tako se gube.

Zato se često preporučuje da neke vrste povrća jedete sirovo kako bi iskoristili većinu nutritivnih sastojaka iz njih. Povrće je takođe bogato antioksidansima, a oni se u nekom povrću prilikom kuvanja uništavaju, a u nekima postaju bioraspoloživi. To znači da telo bolje apsorbuje hranljive materije iz njih. Način kuvanja takođe igra ulogu u opstanku minerala i antioksidansa.

Povrće koje je zdravije jesti sirovo

Povrće bogato vitaminom C poput spanaća i zelene salate najbolje utiču na zdravlje kada se jedu sirovi. Kod njih kuvanje smanjuje udeo vitamina C. Takođe, kelj i grašak je zdravije jesti sirov.

Povrće bogato antioksidansima, koje je takođe zdravije jesti sirovo, su beli luk, koren peršuna i praziluk, a od začina zeleni biber u zrnu.

Povrće koje je bolje jesti kuvano

Postoji povrće čiji se antioksidansi bolje apsorbuju u telu kada se prethodno skuvaju. Kako bi iskoristili sve hranljive materije, skuvajte šargarepu, beli i slatki krompir, šparoge, cveklu i karfiol.

Kuvanje ima i pozitivno dejstvo na bolju apsorpciju beta karotena u povrću poput šargarepe, slatkog krompira, tikvica i bundeve.

Povrće kuvajte pažljivo

Naravno, jesti kuvano povrće je bolje nego da ga uopšte ne jedete. Ako sirovo povrće nije za vas ili jednostavno radije jedete kuvano, maksimalno iskoristite hranljive materije. Kuvajte ih dovoljno da omekšaju, ali ne predugo da postane kašasto.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()