Tradicionalan srpski doručak idealan za nedeljno jutro: Recept za kačamak

Zdrav, ukusan, a zapostavljen

04.02.2024. 07:45
  • Podeli:
kačamak shutterstock_2075433499-65be2a4168e3c.webp Foto: Shutterstock

Kačamak ili palenta je tradiconalno srpsko jelo koje se prvi od kukuruznog brašna, a služi se uz sir, mleko, kajmak, kajganu ili već po želji i ukusu, varijacije su neograničene.

Ova naša pomalo zaboravljena starinska kaša je vrlo ukusna i odlična za digestivni sistem, a opet malo skrajnuta u odnosu na kaše od drugih popularnih žitarica.

Kako je zapisano u starim knjigama, kačamak je nekad Srbiji bio zamena za hleb, naročito tokom posta, a kada nije bio post, imućniji ljudi su, obično, kačamak umakali u istopljene puter ili mast, u kojima je bilo i nadrobljenog sira. Oni još imućniji imali su mogućnosti da pripreme kavurmu (spržu), pa bi s njom jeli kačamak. Služili su ga direktno na sovri, oko koje su sedeli svi članovi porodice.

Kačamak je najbolji od belog kukuruznog brašna mlevenog u vodenici potočari, međutim, danas su i palenta i kukuruzno brašno koje možete kupiti u prodavnici sasvim dobri za spremanje tradicionalnog doručka.

Sastojci:

  • 1 l vode
  • malo soli
  • 500 g kukuruznog brašna (količina zavisi od toga koliko gust kačamak volite)

Priprema:

U litar provrele, malo posoljene vode dodajte postepeno kukuruzno brašno, najbolje domaće, belo ili palentu. Kuvajte ga dok ne postigne željenu gustinu, neprestano snažno mešajući.

Kada je kačamak kuvan, poslužite ga uz jogurt, pavlaku, kajmak, sir… Ili preliven mlekom i posoljen, a može se jesti i preliven mlevenom paprikom preprženom u tiganju na nekoliko kašika masti. Izbor je vaš, mogućnosti su bez limita.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()