Zašto otmeni restorani uvek imaju male porcije? Za to postoji čak sedam razloga

Prvi zalogaj koji stavite u usta često ima najbolji ukus, zbog toga što receptori ukusa postaju manje osetljivi što duže jedete

22.04.2023. 18:26
  • Podeli:
Kuhinja-64429f77536e6.webp Foto: Pixabay

Većina poznatih svetskih restorana svojim gostima nudi niz od nekoliko minijaturnih porcija ekskluzivnih jela koje će obično "masno" platiti.

Kuvari takvih restorana veoma dobro znaju da onaj zalogaj koji prvi stavite u usta često bude i najukusniji. A pošto čulo ukusa postaje sve manje osetljivo što duže jedete, oni su onda češće orijentisani na kvalitet, a ne na količinu hrane u jednom obroku.

Za takav način serviranja hrane, poznat i kao gastrominimalizam, postoji bar sedam dobrih razloga. Ekskluzivni restorani će vam servirati male porcije zbog toga što:

1. Svako jelo ima skupe sastojke

Jela s prefinjenim, pažljivo odabranim sastojcima uobičajena su u vrhunskim restoranima. Tako kilogram japanske govedine Wagyu može da košta oko 19 hiljada dinara, a kilogram kavijara košta bezmalo milion dinara. Zamislite da s ovim namirnicama napravite kompletno jelo i dodate italijanske bele tartufe koji koštaju oko 730 hiljada dinara po kilogramu. Cena tog jela bi bila izuzetno visoka.

Ako uzmemo u obzir da ovakva mesta, koja koriste visokokvalitetne sastojke, moraju čak i da ih uvoze, lako je shvatiti zašto porcije moraju da budu manje kako bi se osigurala pristupačna konačna cena jela.

2. Manje porcije su elegantnije

Manje porcije su lakše za oblikovanje i verovatno će izgledati elegantnije za gosta koji uživa u obroku – prvo očima, a zatim nepcem.

3. Moći ćete da probate od svega po malo

Obično većina restorana poslužuje obrok iz 3 dela – predjelo, glavno jelo i desert. A ponekad na kraju naručimo samo glavno jelo. Ipak, u finim restoranima, broj delova može ići i do 12 različitih jela!

Tih 12 delova uključuje razne zalogajčiće, predjela, supu, salatu, ribu, prvo glavno jelo, sredstvo za čišćenje nepca, drugo glavno jelo, sir, desert i piće/pecivo. Zamislite da se sva ta hrana poslužuje u normalnim količinama. Zbog toga restorani smanjuju količinu hrane da možete da probate od svega po malo.

4. Svako jelo je umetničko delo kuvara

Postoji francusko jelo pod nazivom Gargouillou, koje se sastoji od najmanje 16 različitih, odvojeno kuvanih biljaka. Tanjir je uređen kao umetničko delo i zasigurno će impresionirati svakog gosta koji vidi ovakvo umetničko delo ispred sebe.

Zamislite da sami pokušavate da lepo rasporedite svo to sitno povrće na već pun tanjir. Verovatno ne bi izgledao tako estetski lepo kao na slici. Zbog toga se kuvari radije drže manjih porcija.

5. Svaki zalogaj će ostati nezaboravnog ukusa

Prvi zalogaj ima najbolji ukus. To je zato što vaši receptori za ukus postaju manje osetljivi što duže jedete. Pošto to kuvari znaju, uvek se usredsređuju na kvalitet jela, a ne na količinu. Kada se posluže manje porcije, obično možemo bolje da uživamo ​​u svakom zalogaju jer će nam velike količine istog obroka brzo dosaditi.

6. Ostavlja utisak vrhunskog kvalitetnog jela

Izreke “manje je više” i “dobre stvari dolaze u malim pakovanjima” čvrsto se odnose na posluživanje male količine hrane. Nije iznenađenje da pristup luksuznim mestima i hrani donosi iste emocije, pogotovo kad jelo sadrži male količine sastojaka za koje pretpostavljamo da su kvalitetni.

7. Neobično je i podiže gastronomska očekivanja

Kad vidimo tanjir s tako malom količinom hrane, pitamo se koji je stvarni razlog tome. Na večeri koja ima nekoliko sledovanja hrane zasigurno će vas zanimati koje to sledeće jelo dolazi, piše Bright Side.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()