Nar kao čudotvorno sredstvo u borbi protiv fleka na licu

Istraživanja su došla do saznanja da je nar odličan sastojak za negu suve kože

15.02.2024. 09:56
  • Podeli:
nar voće pixabay-65ccde4cbe6c7.webp Foto: Pixabay

Nar poseduje moćne hranljive sastojke, a tri vrste antioksidanata tanini, antocijani i elaginska kiselina, razlozi su zbog kojih je ekstrakt nara toliko efikasan za detoksikaciju i „popravljanje“ kože oštećene UV zracima.

Nar je jedan od najboljih prijatelja ženske kože jer ima odlično dejstvo protiv starenja, poboljšava teksturu kože, ali i pospešuje proizvodnju kolagena i elastina. 

Foto: Pixabay

Baš zbog ovakvog dejstva postao je neizbežan aktivni sastojak kozmetičkih formula za negu zrele kože. 

Poslednjih godina svrstan je u kategoriju „super hrane“ jer je utvrđeno da je ovo voće veoma delotvorno za celokupno zdravlje.

Podrška imunološkom sistemu

Razne studije ukazuju da sok od nara pomaže u podršci imunološkom sistemu i podstiče zdravu cirkulaciju krvi, kontroliše loš holesterol, održava arterije čistim, smanjuje rizik od srčanih bolesti, srčanog udara i moždanog udara, kao  i rizik od pojave određenih karcinoma.

'Popravlja' oštećenu kožu

Nar je moćno voće bogato polifenolima poput antocijana, elagične kiseline i mnogih drugih biljnih polifenola. 

Ovi sastojci su razlog zašto je ekstrakt nara toliko efikasan kada treba da pomogne detoksikaciji kože od slobodnih radikala. 

Istovremeno, uspešno obnavlja i „popravlja“ oštećenu kožu od, na primer, UV zračenja. 

Antocijaini u naru deluju slično kao vitamin C u citrusnom voću, blagotvorno deluje na kožu.

Bogat je antioksidansima

Ne samo da sadrži oko 48 odsto dnevnih potreba vitamina C, već sadrži i druge antioksidante poput antocijanina, elagične kiseline i tanina. 

Sa svim ovim antioksidantima nar dobija ulogu blokatora oštećenja kože slobodnim  radikalima, što je jedan od ozbiljnih uzroka starenja. 

Zbog ovoga se nemojte iznenaditi ako vam lekari preporuče da svakog dana popijete po čašu soka od nara.

Regeneracija ćelija

Nar pomaže u zaštiti epidermisa i pomaže u regeneraciji ćelija kože u epidermisu i dermisu, povećavajući cirkulaciju i zarastanje kože. 

Takođe, pomaže i u obnavljanju tkiva i zarastanju rana.  

Zaštitna jedinjenja nara štite kožu od oštećenja slobodnim radikalima, pomažu u prevenciji raka kože, ublažavaju opekotine i smanjuju znake oštećenja od sunca.

Sprečava prevremeno starenje

Nar štiti kožu od prevremenog starenja, pomaže u smanjenju pojave znakova starenja kože uzrokovanih oštećenjem i izlaganjem suncu, kao što su bore i fine linije. 

Deluje i u procesu sprečavanja hiperpigmentacija i pojave staračkih pega. 

Foto: Pixabay

S druge strane, na mladalačku kožu nar deluje tako što održava i omekšava glatku i čvrstu kožu podstičući proizvodnju kolagena i elastina.

Dejstvo po tipovima kože

Dermokozmetička istraživanja došla su do saznanja da je nar odličan sastojak za negu suve kože, jer njegova mala molekularna struktura omogućava duboko prodiranje u kožu. 

Ustvari, nar je delotovoran za većinu tipova kože, ali to zavisi od sastojaka za negu sa kojim se nar kombinuje. 

S obzirom na to da ulje nara duboko prodire u kožu, efikasno je za negu suve kože. 

Foto: Pixabay

Efikasno umiruje suvu, ispucalu i nadraženu kožu jer sadrži puničnu kiselinu, omega 5 masnu kiselinu koja hidrira i sprečava gubitak vlage. 

Ulje nara deluje čak i na kombinovano/masnu kožu, a upotreba nara preporučuje se i za negu kože sklone aknama, u borbi protiv izbijanja bubuljica, smanjenju ožiljaka i ublažavanju manjih iritacija.

Preparate potrošiti što pre

Alergija/iritacija kože na esenciju nara jeste moguća, ali retka. 

Dešava se u slučajevima ako, na primer, ne znate da ste alergični. 

Ono što je ključno i na šta treba obratiti pažnju je da polifenoli koji se nalaze u naru brzo oksidiraju u vodi. 

Ako ćete koristiti proizvod sa ekstraktom nara, lekari predlažu da ga ne ostavljate predugo na polici, načetog pa zaboravljenog, jer tako nećete dobiti najmoćniju verziju proizvoda. 

Proizvod potrošite čim ga otvorite.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()