Od ljubavi do opsesije: Kako se rešiti ljubavnog progonioca?

Psiholozi poručuju da ne upadate u njihove podmukle zamke

07.07.2024. 12:54
  • Podeli:
ljubav, zaljubljeni par, zaljubljenost, opsesija, strast, more, intima, nežnost pixabay-668a73d5455a9.webp Foto: Pixabay

Žrtve uhođenja posle raskida veze ne treba da posmatraju kroz „ružičaste“ naočare neprikladno ponašanje svojih bivših partnera, već treba da čvrsto da zauzmu odbijajući stav. Ako ni to ne pomaže, najbolje rešenje je da se obratite nadležnim organima kako bi ste se zaštitili. 

A šta je cilj osobe koju ste voleli da se transfomiše u onu koja vas uhodi?

Latice ruže ili vaša omiljena čokolada ispred vašeg stana, tako je u holivudskim filmovima prikazan pokušaj bivšeg parnera da nas osvoji. No, realnost je često drugačija.

Bliže stvarnosti ponašanju progonitelja, prikazano je u Netfliksovoj seriji Baby Reindeer (Mali irvas), poput sajber uhođenja na društvenim mrežama, brojnih poruka u kojima su i izlivi ljubavi i pretnji.

Žrtve uhođenja često se plaši i povratka u svoj dom jer ne znaju šta može da ih sačeka, a nekada je i njihova porodica ugrožena.

Odbijanje 

Žrtvi može pomoći ako shvati šta zapravo stoji iza motivacije bivših partnera da ih progone, kažu istraživači iz oblasti psihologije.

Pojedini ljubavnici mogu da žale zbog „izgubljene“ ljubavi, bez obzira na to koliko je veza kratko trajala, uključujući i jednu noć, što dovodi do opsednutosti.

Drugi pak zbog odbijanja mogu da postanu opsednuti, jer nisu prešli iz faze poznanstva u vezu. Uzmite u obzir oba razloga, kako biste razumeli dinamiku odnosa.

Foto: Pixabay

Osveta

Istraživači su došli i do zaključka da osobe koje imaju poteškoće da se kontrolišu i sa crtama opsesivnosti, imaju želju da se osvete bivšem partneru.

Njih motiviše postizanje cilja koji su sebi zadali – vraćanje partnera, kao i želja za samim pomirenjem.

Takođe, uz male razlike, to je važilo i za muškarce i žene, ali su osobe muškog pola imali nasilnije načine uhođenja.

Odlučno – ne

Žrtve progonitelja, koji su im nekada pružali romantične gestove, moraju da se uvere da ne posmatraju ponašanje bivšeg partnera kroz „ružičaste naočare“.

Kada prepoznaju pataloška ponašanja, u prednosti su jer mogu da preuzmu korake kako bi se zaštitile, pa i tražile pomoć od nadležnih organa.

Psiholozi poručuju da ne upadate u njihove podmukle zamke, kao i da čvrsto zauzmete odbijaći stav koji će da ih odvrati od daljeg uhođenja. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()