Dugo su bile deo novogodišnjeg duha i običaja, ali u poslednje vreme su sve prisutnije i mimo praznika
Trend crvenih najlonki izgleda kao da je preplavio "Instagram", "TikTok", a sve češće i ulice. Pitanje je - zašto?
Ako vam se čini da ste u poslednje na društvenim mrežama vreme češće (nego obično) viđali crvene najlon čarape na slikama - nije vam se učinilo.
Pre 2000-ih, najznačajniji period za hulahopke u boji bio je tokom 1960-ih. Dizajnerka iz Londona Meri Kvant je napravila od neprozirnih hulahopki u bolji kamen temeljac londonske estetike. Veza između mladalačkog, modernog, londonskog stila i hulahopki postala je tada toliko jaka da je čak i manekenka Tvigi izašla na tržište sa svojom linijom koja je postala senzacija.
Istoričarka mode Rubi Redstoun takođe je rekla par reči o značaju crvene boje u modi, i to još pre 1960-ih, posebno u odeljenju donjeg veša i čarapa.
"Crvena boja je jedna od prvih koja je uvedena u mnoge kulture u istoriji mode, i dugo je imala jak društveno-politički značaj", ističe istoričarka i dodaje da je u nekim kineskim kulturama, nošenje crvenih čarapa bio način da se odbranite od "loše sreće".
U starom Rimu religiozne ličnosti nosile su crvene čarape da bi se razlikovali od nevernika. Katolički papa i danas nosi crvene čarape iz sličnih razloga. U renesansnoj Evropi, crvene hulahopke i čarape ukazivale su na visok društveni status, jer su pokazivale pristup korisnika skupim inovacijama u tehnikama farbanja i tkanja, kao i njihov odličan ukus za odeću.
Crvena manija - posebno u odeljenju za hulahopke - danas, očigledno, ne pokazuje znake usporavanja. Viralna modna opsesija i Instagram hir, sa svim navedenim, međutim postaje sasvim razumljiv.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.