Postoji 177.147 načina da vežete kravatu

Uz ručne satove, kaiševe, dugmad za manžetne, spadaju u one sitnice koje čine stil

17.12.2023. 18:52
  • Podeli:
Kravata_ilustracija_Pixabay-6518274be4dc5.webp Foto: Pixabay

Kravata je svima znan duži komad tkanine koji obično muškarci nose oko vrata kao modni dodatak, a koji je tokom vremena postao i najpoznatiji aksesoar za gospodu, iako im je oduvek zadavao muke pri vezivanju.

Ovaj modni ukras je moguće vezati na 177.147 različitih načina.

Najčešće se izrađuje od svile, tada je i najelegantnija, ali može biti i od nekog drugog platna ili materijala.

U nekim kulturama kravata je deo uobičajene svečane odeće za muškarce, a pored toga što simbolizuje stil, eleganciju i uglađenost, ona je i simbol uniformisanosti i obavezan detalj uniforme – vojničke, školske ili esnafske.

Policajci, vojnici, piloti, svi oni oko vrata nose diskretnu kravatu u adekvatnoj boji.

Često se koristi kao simbol statusa ili pak želje da se prenese poruka. A često je koriste i žene, koje njome takođe nastoje da prenesu poruku.

Iako smo već rekli da postoji mnoogoo načina da se veže kravata, najpoznatiji je dvostruki vindzorski čvor, koji je patentirao vojvoda od Vindzora.

A tu su još i obični čvor, dvostruki obični, obični vindzorski, klasični američki čvor, slobodni američki čvor. Nakon nošenja, poželjno je razvezati je i pustiti da se ispravi i odmori.

Kravata nikako ne sme biti duža od kaiša. Vrsta čvora u koji će kravata biti vezana zavisi od kragne košulje.

Uske kragne zahtevaju i usko vezivanje, a široke kragne traže vindzorski čvor.

Kod kravate su najvažniji materijal od koga je napravljena i dezen kojim je ukrašena, navodi 24sedam.rs.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()