Kako naterati decu da vas slušaju: Isprobajte ove trikove

Naterati decu da slušaju ponekad može izgledati kao da nemoguća misija.

24.06.2024. 07:30
  • Podeli:
roditelji, deca, porodica, porodična sreća - shutterstock-6661b74f7d690.webp Foto: Shutterstock

Postoje neki trikovi kako bi ovaj zadatak malo olakšali roditeljima.

Evo pet jednostavnih saveta koji će pomoći deci da bolje slušaju, prema stranici Mama Psychologists:

Povežite se pre ispravljanja grešaka: Zamislite da vam neko upravo počne govoriti šta da radite, a da nije ni rekao zdravo ili pitao kako se osećate. To ne bi bilo baš lepo, zar ne? Deca funkcionišu na isti način. Pre nego što uskočite u to da im kažete šta bi trebalo, a šta ne, odvojite trenutak da se emocionalno povežete s njima. Kada se deca osećaju povezano s vama, verovatnije je da će slušati i slediti vaše upute.

Koristite jasna i jednostavna uputstva: Dečiji mozak je poput sunđera, ali ponekad ih previše informacija može preplaviti. Kada dajete uputstva, neka budu kratka. Jasna uputstva deci su lakša za razumeti i slediti.

Spustite se na njihov nivo: Doslovno! Dakle, kleknite ili sedite pored njih dok pričate. To pokazuje da ih poštujete i olakšava im fokusiranje. Osim toga, mnogo im je teže da vas ignorišu kada ste oči u oči.

Davanje kontrole: Niko ne voli da mu se stalno šefuje, čak ni deca. Davanje neke kontrole može ih učiniti spremnijima za saradnju. Umesto da kažete: "Obuci kaput sada", pokušajte: "Želiš li da obučeš crveni ili plavi kaput?". Na ovaj način, oni se osećaju kao da imaju pravo glasa po tom pitanju i verovatnije je da će saslušati jer su sami odlučili.

Pohvala i ohrabrenje: Kada djeca slušaju i slede uputstva, dajte im do znanja da to cenite. To podiže njihovo samopoštovanje i podstiče ih da nastave sa dobrim radom.

U zaključku, naterati decu da bolje slušaju ne mora biti nemoguća misija. Emocionalnim povezivanjem s njima, korišćenjem jasnih instrukcija, spuštanjem na njihov nivo, nudeći izbore i hvaleći njihov trud, možete podstaknuti bolje veštine slušanja kod svojih mališana. Sve je u izgradnji pozitivnog odnosa s poštovanjem gde komunikacija teče u oba smera.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()