Koliko dugo će hrana trajati u frižideru bez napajanja zavisi od toga koliko je pun
Svi smo iskusili onaj užasan trenutak kada nestane struje - praćen otrežnjujućim saznanjem da bi sva hrana u frižideru mogla da se pokvari.
Namirnice samo poskupljuju, tako da tokom nestanka struje svakako želite da uštedite što više hrane, bilo da se radi o mleku i jajima koje ste upravo pokupili ili o piletini koju ste kupili na veliko i smrznuli u zamrzivaču.
Zamrzavanje posuda sa vodom i njihovo stavljanje u frižider i zamrzivač će na kraju povećati koliko dugo će frižider ostati hladan bez struje. Pored toga, prethodno napunite frižidere i zamrzivače ledom, u slučaju da treba da premestite hranu.
Ne čuvajte mleko i jaja na vratima frižidera, gde postoji veća verovatnoća da će temperatura varirati, umesto toga, držite ih na polici sa ravnomernijom temperaturom.
Pored toga, držite termometre i u frižideru i u zamrzivaču i obezbedite nekvarljivu hranu kao što su konzervirana tunjevina, pasulj, puter od kikirikija, testenina i orasi, tako da možete da izbegnete otvaranje frižidera da uzmete hranu.
Bilo da ste spremni ili vas je nestanak struje iznenadio, pitanje i dalje ostaje: koliko hrana može stajati u frižideru bez struje?
Koliko dugo će hrana trajati u frižideru bez napajanja zavisi od toga koliko je pun, jer što je više predmeta, to će više regulisati niske temperature i manja je verovatnost da će se otopiti. Međutim, generalno govoreći, dobro pravilo je 48 sati u punom frižideru bez struje ili 24 sata u polupraznom.
Koliko dugo hrana ostaje dobra u frižideru bez struje zavisi i od same hrane. Iako sveža jaja koja se drže u ljusci obično mogu trajati od tri do pet nedelja, a čak i jaja kojima je istekao rok trajanja imaju duži rok trajanja nego što im je naznačeno, izlaganje višim temperaturama duže od dva sata izložiće ih štetnim bakterijama.
Isto važi i za mleko, ali trajanje mleka možete produžiti stavljanjem u najhladniji deo frižidera. Sirovo meso treba da bude dobro zamotano, posebno u zamrzivaču, kako bi se sprečilo curenje i unakrsna kontaminacija dok se odmrzava, a čak i za kuvano meso, važno je slediti smernice za pravilno skladištenje.
Što se tiče sira, blokovi tvrdih sireva poput čedara ili parmezana verovatno će biti u redu tokom nestanka struje, a možete odrezati sve plesnjive delove i pojesti ostatak sira. Meki sirevi poput mocarele, rikote ili krem sira ipak su osetljiviji na bakterije i imaće mnogo kraći životni vek.
Srećom, povrće i voće (sve dok nisu izrezani), kao i hrana s visokim udelom kiseline kao što su umaci bez mlečnih proizvoda, kiseli krastavci ili želei ili džemovi, trebalo bi da budu u redu na malo višim temperaturama, piše Reader's Digest.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.