Lekar otkriva: Koje je vreme najgore za odlazak na spavanje

I dok ciklusi uvek traju 90-ak minuta ili malo više, odnos NREM i REM faza sna se menja kako noć odmiče

27.01.2024. 23:30
  • Podeli:
zevanje, spavanje, san, krevet, žena pixabay-655ca263da474.webp Foto: Pixabay

Ako ste poput mnogih ljudi, verovatno nekad namerno ostajete budni do kasno u noć kako biste nadoknadili propušteno tokom dana, iako znate da bi pametnije bilo da odete na spavanje.

Stručnjaci, međutim, smatraju da to nije dobro i da je bolje da se držite svoje rutine, kada je odlazak na spavanje u pitanju.

Dr Karan Radž, koji je poznat po deljenju medicinskih saveta na TikToku, objavio je video u kome tvrdi da, mada ne postoji savršeno vreme za spavanje koje važi za sve osobe, postoji vreme koje je loše za sve.

On je objasnio da ako ostajemo budni bilo kada posle 22 časa do 4 ujutru, povećavamo rizik od raka i kardiovaskularnih bolesti.


Spavamo u ciklusima od 90 minuta

Doktor je istakao da se naš san odvija u ciklusima od otprilike sat i po, „tokom kojih prelazimo iz NREM u REM san“. Tokom REM faze sna naše oči se pomeraju ispod zatvorenih očnih kapaka, a tokom NREM ne.

I dok ciklusi uvek traju 90-ak minuta ili malo više, odnos NREM i REM faza sna se menja kako noć odmiče.

„Ranim delom vašeg sna dominira dublji, restorativniji NREM san“, rekao je on, prenosi Huffington Post UK.

Zbog razlika među ljudima neki će se osećati pospano u 23 časa, dok će drugi hteti da legnu samo u 1 ujutro.

U zavisnosti od vašeg izabranog termina „postojaće neke adaptacije tela kako biste osigurali da dobijete dovoljno NREM i REM sna“, rekao je dr Radž, a prenosi Danas.

Dakle, sve dok svaki dan ležete u isto vreme, ne bi trebalo da se brinete za zdravlje, osim u sledećim slučajevima, kaže ovaj stručnjak.

Koje je najgore vreme za odlazak na spavanje?

Dr Radž smatra da „nije bitno tačno vreme kada idete u krevet… uz izuzetak“.

„Recimo, na primer, da idete u krevet u tri ili četiri sata ujutro. Bez obzira na stanje vašeg organizma, vaš san će biti više u REM fazi i imaćete manje dubljeg, NREM sna“, objasnio je on.

Ako se pitate kakav efekat to može da ima, doktor je rekao da „zbog toga možete biti veoma umorni, što dobro znaju svi oni koji često menjaju smene na poslu“.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()