Ovo je doba opcija i za one ljude koji pate od alergija i imaju osetljivu kožu
Budžet svakog domaćinstva može biti iscpljen brojnim potrepštinama, a hemija koja je potrebna za održavanje higijene kuće i njenih ukućana zna da bude poprilično skupa.
Ukoliko je i vama preko glave kupovina skupih deterdženata za pranje veša, možda je vreme da pokušate da napravite domaći prašak za veš, koji će podjednako dobro oprati vašu odeću i uštedeti vam pozamašnu sumu novca.
Kupovinom pojedinačnih sastojaka i njihovim sastavljanjem sami možete da izaberete šta tačno ide u vaš deterdžent za veš.
Domaća sredstva za čišćenje takođe mogu biti ekološki prihvatljiva, kako po svojim sastojcima, tako i po ambalaži.
Umesto da kupujete pakovanja za jednokratnu upotrebu tečnog deterdženta, možete napraviti deterdžent u prahu od sastojaka upakovanih u papir i karton i čuvati ga u hermetički zatvorenoj posudi za višekratnu upotrebu.
Za početak, izaberite sapun koji ne sadrži hemikalije, mirise i boje, kao što je kastiljski sapun.
Soda za pranje (natrijum karbonat), koja se ponekad prodaje kao soda u prahu ili kristali, je samo soda bikarbona (natrijum bikarbonat) koja je zagrejana da bi se uklonila prirodna vlaga. Upija mirise i izbeljuje tkanine.
Osnova za svaki prašak su boraks i prirodna so, koja deluje kao omekšivač i pomaže u uklanjanju mrlja.
Međutim, visok pH čini ga potencijalno iritantnim za kožu, pa ga izostavite ako ste osetljivi.
Ako želite da vam veš miriše, dodajte eterično ulje koje možete kupiti u lokalnoj apoteci ili prodavnici prirodnih proizvoda.
Ako ne želite da udišete čestice stavite masku ili izaberite dobro provetreni ili otvoreni prostor za pripremu deterdženta.
Direktno rukovanje velikim količinama suvih sastojaka može biti iritantnije za kožu od njihovog rastvaranja u vodi, zato navucite rukavice pre nego što počnete.
Kako da napravite sopstveni domaći deterdžent za veš?
Rende za sir, odaberite rende koje će vam dati fine komadiće sapuna. Što su komadići sitniji, to će se sapun lakše rastvoriti u vodi.
Velika posuda za mešanje vam omogućava da izmešate sve lepo tako da ne podignete mnogo čestice u vazduh. Posuda sa poklopcem, nepropusni poklopac na staklenoj tegli ili drugom kontejneru za skladištenje pomoći će u sprečavanju zgrušavanja.
Koristeći rende za sir, izrendajte sapun na sitne kockice.
Izmerite dve šolje komadića sapuna u veliku posudu za mešanje, čuvajući višak sapuna u hermetički zatvorenoj posudi za upotrebu u sledećoj turi.
Polako sipajte sodu bikarbonu i sodu za pranje u posudu za mešanje.
Po želji dodajte boraks i nekoliko kapi eteričnog ulja.
Koristeći veliku drvenu kašiku, mešajte dok se dobro ne sjedini, nežnim pokretima da se čestice ne rasprše u vazduh.
Polako sipajte ili zahvatite deterdžent u posudu sa poklopcem i zatvorite je hermetičkim poklopcem.
Označite kontejner i čuvajte ga na suvom mestu van domašaja dece.
Na dan pranja veša, izmerite jednu ili dve kašike, u zavisnosti od toga koliko veša perete.
Stavite u bubanj mašine za pranje veša pre nego što dodate veš i pokrenete mašinu.
Dodavanje domaćeg deterdženta direktno u bubanj mašine za pranje sprečava da ljuspice sapuna začepe dozator mašine.
Ako imate tvrdu vodu i primetite mnogo sapuna, smanjite količinu sapuna u sledećoj mešavini.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.