Čitanje pre svega smanjuje stres
Američki marketinški stručnjak Jesse Wisnewski je istakao pet naučno dokazanih razloga zašto u poslovnoj karijeri napreduju oni koji čitaju.
Priznaje da u detinjstvu i ranoj mladosti nije voleo da čita te da je prvu knjigu pročitao kada je imao 20 godina. Međutim, naglasio je da mu je upravo čitanje bila jedina aktivnost koja mu je pomogla da napreduje u poslovnoj karijeri. Počeo je kao menadžer maloprodaje, a sada je marketinški menadžer u jednoj od najvećih svetskih izdavačkih kuća.
Prema rečima Wisnewskog, tokom profesionalne karijere spoznao je mnoge prednosti koje čitanje donosi. Smatra da je upravo čitanje jedan od najboljih, najpristupačnijih i fleksibilnih načina kako poboljšati svoju karijeru. U nastavku je naglasio zašto je čitanje dobro za profesionalnu karijeru.
Napomenuo je da u svojoj profesionalnoj karijeri morate naučiti kako uspešno upravljati stresom, tako da na radnom mestu ne hodate kao "ekspres lonac" koji će eksplodirati pred nadređenim ili ostalim zaposlenicima. Zbog toga sugeriše čitanje kao način smanjenja stresa.
Pozivajući se na rezultate jednog od istraživanja, naveo je da se sa samo šest minuta čitanja dnevno može smanjiti nivo stresa za dve trećine. Ukazao je da je čitanje, kao sredstvo za smanjenje stresa, bolje od slušanja muzike, ispijanja šolje čaja ili šetnje.
Dakle, kada sledeći put budete pod stresom, umjesto da posegnete za desertom, čašom vina ili da vrištite pod jastukom, posegnite za knjigom.
Ponekad zaspati može biti lakše reći nego to učiniti. Wisnewski je takođe istakao da istraživanja pokazuju da je čitanje jedan od najboljih načina kojim se možete spremiti za spavanje, odnosno da ćete bolje spavati ako ste prethodno čitali, a ne gledali televiziju.
Wisnewski je podsetio da odrasle osobe u proseku svaki dan donose 35.000 odluka. Naravno, želite da to budu dobre odluke. Jasno je koliko je važno izbegavati odluke donesene na osnovu loših informacija, impulsivne odluke ili brze odluke. Ali čitanje vam može pomoći da izbegnete zamke pri donošenju odluka.
Istakao je istraživanje naučnika Univerziteta u Torontu prema kojem čitanje beletristike može dovesti do bolje obrade informacija. Poručio je da će vam čitanje beletristike pomoći da poboljšate sposobnost donošenja odluka tako što će vam smanjiti potrebu za brzim i iracionalnim prosuđivanjem, jer ćete biti otvoreniji za dvosmislene situacije.
Stereotip je da ljudi koji čitaju često izbegavaju kontakt lice u lice. WiAlinewski piše da to nije istina. Kada je reč o boljem povezivanju s ljudima, jedno od istraživanja je pokazalo da oni koji nedeljno čitaju samo pola sata imaju jači osećaj empatije. Wisnewski je podsetio da sposobnost da se povežete s drugim ljudima, da se stavite na njihovo mesto, zajednička veština onih koji čitaju i najboljih lidera.
Naveo je da je mozak poput mišića te da ga zbog toga morate vežbati da biste ga održali zdravim. Tako da je čitanje odličan način da ostanete mentalno zdravi.
"Razmislite o tome na sledeći način: Ako ne dižete tegove, vremenom će vaši mišići postati slabiji. Ako trenirate s tegovima, moći ćete poboljšati svoju snagu. Isto važi i za vaš mozak. Što više vežbate svoj mozak, bolje će funkcionisati. Dakle, ne samo da će vam pomoći da naučite nove stvari, već će poboljšati i vašu ukupnu inteligenciju", piše Wisnewski za poslovni portal The Muse.
Preporučio je da potražite knjigu koja će vam pomoći da razvijete veštine relevantne za vašu karijeru. Podsetio je i na to da se čitanjem poboljšava vokabular. Konstatovao je da je pogrešno misliti da knjige nisu vridne u vreme podkastova i kurseva.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.