Spavaća soba bi trebalo da predstavljao oazu mira i spokoja, mesto gde ćete se odmoriti i fizički i psihički i obnoviti svoju energiju i stoga mora biti i uređena u skladu sa tim
Neke stvari predstavljaju apsolutni višak i mogu poremetiti ravnotežu energije i uticati loše na vaše mentalno stanje, raspoloženje i kvalitetan odmor i san.
Ne samo da prave dodatni nered nego su i štetne.
Gedžeti su zagospodarili našim životima, tako da njihovo eliminisanje iz spavaće sobe nije nimalo lak zadatak. Međutim, postoje dobri razlozi zašto bi trebalo da odložite svoje pametne telefone, laptopove i tablete barem dok spavate.
Prvo, plavo svetlo koje emituju ekrani: ometa proizvodnju melatonina i izaziva nesanicu. Drugo, sadržaj koji konzumiramo na Internetu. Ukoliko se telefon ili računar nalaze pored kreveta, veliko je iskušenje da pretražujete društvene mreže pre spavanja.
U međuvremenu, vesti, komentari, kratki video snimci itd. doprinose preopterećenju informacijama dodatnom stresu koji otežava uspavljivanje. Tako ćete uklanjanjem gedžeta iz spavaće sobe značajno poboljšati kvalitet sna i sledećeg jutra ćete se osećati mnogo budnije.
Držanje opreme za vežbanje, bučica, strunjača, elastičnih traka itd. u spavaćoj sobi je takođe loša ideja.
Predstavlja plodno tlo za bakterije, a ako nemate vremena za vežbanje, gledajući opremu za vežbanje ili prostirku verovatno ćete se osećati krivim, a taj stres vam ne treba pre spavanja. Dakle, čak i ako imate veliku spavaću sobu, premestite svoju sportsku opremu u drugu prostoriju.
Spavaća soba treba da ostane mesto gde se beži od svakodnevnih briga. Ukoliko tamo stavite radni sto, spavaća soba će postati soba povezana sa stresom i negativnim emocijama iz teških situacija na poslu.
Kao rezultat toga, nećete moći u potpunosti da se opustite pre spavanja. Takođe je štetno raditi iz kreveta (da, čak i odgovarati na e-poštu) zamagljuje granice između odmora i posla i stvara dodatni stres. A stres šteti i mentalnom i fizičkom zdravlju.
Ne baš čiste stvari postavljene u uglovima spavaće sobe su uobičajeni prizor. Međutim, to nije higijenski i stvara nered, što mozak doživljava kao nedovršeni zadatak, stvarajući stres pre spavanja.
U spavaćoj sobi ne bi trebalo da čuvate korpu sa prljavim vešom to može uticati na kvalitet vazduha.
Preporučeni vek trajanja bilo kog dušeka je 8-10 godina. Međutim, mnogi decenijama spavaju na istom dušeku.
U međuvremenu, stari dušeci mogu da izazovu probleme sa leđima i predstavljaju pravo skladište grinja.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.