Smanjenje prirodnog svetla može uticati na naše kognitivno funkcionisanje
Dani kada sunčeva svetlost prodire kroz naše prozore svakog jutra pre nego što nam se oglasi alarm su iza nas. Ustajanje iz kreveta je sve teže, a pravi razlog krije se u prirodi. Stoga, nije loše poznavati i neke trikove koji će vam pomoći da se brže razbudite.
Prema rečima psihologinje Sju Pikok pravi razlog zbog kojeg se ujutro mučite sa ustajanjem iz kreveta je taj što vaše telo još uvek misli da je noć.
Pritom ako odgodite alaram više puta zaredom i vaše telo će biti zbunjeno. Psiholog navodi da biste mogli osetiti promenu vremena i na svoju koncentraciju te raspoloženje tokom dana.
"Smanjenje prirodnog svetla može uticati na naše kognitivno funkcionisanje, a smanjena razina budnosti i koncentracije tokom dana uobičajene su pritužbe kada večeri ranije padne mrak", objasnila je.
Budući da sunce svakim danom sve ranije zalazi, mogli biste primetiti da se osećate pospanije tokom tamnijih večeri. To je zato što vaše telo ranije otpušta melatonin - hormon koji potiče san.
Zato, kako bi vam bilo jednostavnije ustati iz kreveta i pokrenuti se najbolje bi bilo da tokom dana provodite više vremena na prirodnom svetlu.
Takođe, važno je da regulišete svoj raspored spavanja tako što ćete ići na spavanje i buditi su isto vreme. Važno je da se prilikom buđenja odmah pokrenete, a dodatna fizička aktivnost kao vežbanje može učiniti čuda.
Pored toga, psihologinja Pikok navodi da u svoju svakodnevnu rutinu ubacimo ritual opuštanja što uključuje čitanje knjige, topla kupka ili vežbe disanja. Ona ističe i da se pobrinete da u vašoj spavaćoj sobi bude što manje stvari koje bi vas ometale, prenosi RTCG.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.