Spavanje sa uključenim klima-uređajem je štetno, zato donosimo alternativu
Srbija se ovih dana suočava sa pravim tropskim noćima, kada temperature ne padaju ispod 25 stepeni Celzijusa. Spavanje pod klima-uređajem može izgledati kao logično rešenje, ali je često štetno za zdravlje.
Umesto toga, donosimo vam niz praktičnih saveta kako da se rashladite na prirodan i zdrav način, bez upotrebe klime. Ovi trikovi će vam pomoći da preživite letnje vrućine i osigurate sebi miran i udoban san.
Prirodni načini za rashlađivanje:
Pospremite sve predmete oko kreveta koji greju. Uklonite suvišne jastuke, prekrivače i pospremite sve što u svom sastavu ima poliester i veštačka vlakna. Birajte isključivo pamuk bez sintetskih vlakana. Pamučna posteljina je najbolji izbor za vruće letnje noći.
Zgodan trik za lakši san je da par minuta pre nego što legnete stavite čaršav u zamrzivač ili frižider. Preporučujemo da ga stavite u plastičnu vrećicu kako ne bi poprimio mirise. Za one hrabrije, tu je "egipatska metoda" hlađenja koja uključuje namakanje plahte u hladnoj vodi koja će služiti kao pokrivač tokom noći.
Evo dobrog saveta kako kroz sva četiri godišnja doba uštedeti na režijama. Kupite termofor! Zimi ga napunite kipućom vodom i ugrejte svoje nožne prste, a tokom leta stavite ga u zamrzivač i rashladite krevet.
Rashladite celu sobu tako što ćete prebaciti mokru tkaninu preko otvorenog prozora. Lagani povetarac će u kratkom vremenu sniziti temperaturu sobe.
Iako je lepo imati dnevno svetlo u kući ili stanu, ako ne spustite roletne pre izlaska iz kuće, prostorije će biti pregrejane. Roletne štite od vrućine, te ih obavezno spustite pre nego što odete na posao, a podignite ih predveče, kada se temperature spuste.
Jednostavno i efikasno rešenje koje će vas u trenutku rashladiti jeste sprej sa vodom. Napunite bočicu sa špricom hladnom vodom i stavite je u frižider. Kada se vratite kući, izvadite sprej i pošpricajte se po licu i telu.
Možda ste čuli savete da je za vreme vrućina ugodnije spavati na podu. I to je istina, jer se vrući vazduh diže, a hladniji se zadržava pri tlu. Naravno, ako ćete spavati samo na madracu, treba da bude dovoljno kvalitetan kako se ne biste budili u bolovima.
Ako se puno znojite, odaberite madrac koji omogućava bolji protok vazduha. Madraci sa ventilirajućom strukturom pomažu da vaša koža diše i osiguravaju optimalnu klimu za spavanje – ljeti hladniji, a zimi topliji.
Ovi saveti pomoći će vam da se rashladite na prirodan i zdrav način, izbegavajući štetne posledice klima-uređaja. Uživajte u letnjim noćima bez brige o svom zdravlju!
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.