Da li je tuđe uvek slađe (i jeftinije): UNA proveravala gde je skuplje - u Njujorku ili Beogradu

Odabrali smo tri američka brenda - Starbaks, Mekdonalds i Levis i uporedili cene

Autor: Milijana Mićunović
19.01.2024. 22:00
  • Podeli:

Dok inflacija slabi, cene u prodavnicama širom Srbije i dalje su preskupe. Pogotovo smo ljuti kada čujemo da je u inostranstvu, od hrane do garderobe, sve jeftinije. Međutim, pitanje je - da li je zaista tako?

Da li je "tamo preko" cena za sve toliko niža, ili je to pak samo mit? Da se ne bismo pitali, već i znali, dobili smo odgovor iz prve ruke - posetili smo centar Velike jabuke i uporedili cene u Beogradu i Njujorku.

Beograd - najnaseljeniji grad u Srbiji. Broj stanovnika skoro milion i 200 hiljada. Njujork - najnaseljeniji grad u Sjedinjenim Američkim Državama. Broj stanovnika veći od osam miliona. Dve metropole, jedno pitanje - gde je skuplje?

Beograđani misle da je kod nas sve skuplje. Da li je zaista tako? Odabrali smo tri američka brenda - Starbaks, Mekdonalds i Levis. Voli ih većina, popularni su i u Beogradu i u Njujorku, i što je najvažnije, uz pomoć njih saznaćemo da li je stvarno moguće da su u Njujorku, gradu u kojem je prosečna plata od oko 5.500 dolara - kafa, hrana i garderoba jeftiniji?

Prva lokacija - Starbaks. Dupli espreso - cena je 240 dinara, Pistaci Latte - cena 520 dinara. Starbaks na Tajms Skveru - plaćamo espreso 434 dinara, što je za skoro 200 dinara skuplje. Late je 797 dinara, što znači da smo morali da izdvojimo 270 dinara više nego u Srbiji.

Idemo dalje! Čuveni 501 na tržištu je više od 150 godina. Nekada su se Jugosloveni dovijali na različite načine kako bi došli do svog para leviski, a danas su one dostupne i u Srbiji. Samo je pitanje po kojoj ceni.

Foto: UNA

Popularni brendovi odeće imaju, verovali ili ne, istu cenu, ali i ista sniženja. Bilo da živite u centru Velike jabuke, ili primate prosečnu platu od oko 86.000 dinara u Beogradu, za 501 ćete izdvojiti istu sumu novca.

Više od 69 miliona ljudi u 100 država sveta dnevno jede u Mekdonaldsu. Posetili smo dve od tih 100, kako bismo uporedili cene.

Big mac obrok u Beogradu košta 820 dinara. Za taj isti obrok u Nujorku morate da izdvojite 1.340 dinara. Zaključak je da hrana i piće jesu skuplji. Ali ne i pijaca, to smo proverili.

No pre svega ovoga, pripremite se da izdvojite dve prosečne beogradske plate za jednu kiriju.

"Ovde je stan, recimo, jedno 2.000 dolara. To je jednosoban i to je baš dobar dil. Cene hrane jesu poskupele, ne znam tačno u dolar, ali kada imaš standardnu već dnevnu kupovinu, pa te samo secne da je skuplje sad za 10 dolara. Vrlo su slične cene. Živite vi po američkom standardu," rekao nam je arhitekta koji živi u Njujorku.

Ili bolje rečeno - trošimo po američkom standardu, ali zarađujemo po ovom našem, srpskom. Međutim, baš kako kaže i arhitekta iz Beograda koji živi već deceniju u Njujorku, ni ova Velika jabuka ne sija baš kao što se čini.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()